Szacuje się, że tunel Femern Sund Baelt będzie kosztował około 5,2 mld EUR. Udział naszych  firm w realizacji projektu jest bardzo możliwy w zakresie podwykonawstwa. Cennym warunkiem będzie tu współpraca naszych firm, co wzmocni je i pomoże w konkurowaniu z silnymi zagranicznymi rywalami.

Za około miesiąc Duńczycy przedstawią koncepcję przetargu dotyczącego dostaw elementów stalowych dla tunelu. Za kilka miesięcy wybrane zostaną firmy czy konsorcja do udziału w postępowaniu przetargowym. Kiedy będą już znane szczegóły zapotrzebowania, będzie można dokonać doboru partnerów. Pozyskaniem zleceń od Duńczyków zainteresowane jest kilkanaście rodzimych firm działających w przemyśle stoczniowym i budownictwie.

Przed kilkoma miesiącami z inicjatywy marszałka województwa pomorskiego firmy i instytucje podpisały deklarację współpracy oraz wyraziły poparcie dla niemiecko-duńskiego przedsięwzięcia. Wśród tych przedsiębiorstw zainteresowanych udziałem w projekcie są m.in. stocznie w Gdańsku i Szczecinie. Tymczasem, zamiast łączyć siły, w Szczecinie prawdopodobnie powstaje konkurencja dla tworzącego się konsorcjum.