Obecnie tunel o długości całkowitej 1,4 km przechodzi ostatnie procedury odbiorowe.

"Instytut Techniki Budowlanej z Warszawy zakończył na budowie próby z wykorzystaniem metody gorącego dymu. Po ich przeprowadzeniu Zakład Badań Ogniowych ITB, stwierdził że zarówno system wentylacji, jak i powiązane z nim elementy automatyki pożarowej funkcjonują skutecznie, zgodnie z przyjętym scenariuszem pożarowym. System zapewnia możliwość bezpiecznej i automatycznej zmiany kierunku działania wentylatorów przez operatora systemu lub Kierującego Działaniami Ratowniczymi. Dostęp do funkcjonalności zmiany kierunku działania systemu zapewniono z pomieszczenia budynku Centrum Zarządzania Tunelem jak i portali wjazdowych tunelu. Na podstawie tej pozytywnej rekomendacji obiekt zgłoszony został do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku i aktualnie trwa jego kontrola. Trwa też kontrola przedstawicieli Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w zakresie przestrzegania przepisów i decyzji administracyjnych z zakresu ochrony środowiska. Obiekt zgłoszony został również do Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Gdańsku. Przedstawiciele PPIS skontrolowali zgodność realizacji inwestycji z zatwierdzona dokumentacją projektową pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych" - podają Gdańskie Inwestycje Komunalne.

Gdy zakończy się procedura odbiorowa oraz po uzyskaniu pozytywnych opinii jednostek kontrolujących, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Gdańsku wyda pozwolenie na użytkowanie tunelu.

Centrum Zarządzania Tunelem – zarządzanie przez klikanie

Przez 24 godz. na dobę i siedem dni w tygodniu tunel będzie monitorowany w Centrum Zarządzania Tunelem przez dwóch operatorów – obecnie trwa jeszcze ich szkolenie. Dzięki wskazaniom komputera będą mogli na bieżąco monitorować sytuację i jeśli zajdzie taka potrzeba – sterować nią. Zarządzanie będzie się w większości zautomatyzowane i będzie odbywało się poprzez klikanie.

Zaawansowane systemy monitorowania tunelu

Monitoring gdańskiego obiektu będzie dotyczył wielu aspektów: bezpieczeństwa przeciwpożarowego, wentylacji, szybkości jazdy, oświetlenia, odwodnienia. Przykładowo tuż przy wjeździe do tunelu czujniki na podczerwień zmierzą wysokość aut, sprawdzając, czy mają one prawo wjechać do środka. Ponadto ruch będzie stale monitorowany przez dziesiątki kamer wewnątrz tunelu. W przypadku np. wypadku tablice ostrzegawcze na Węźle Elbląska zawiadomią kierowców, że tunel jest zamknięty bądź są w nim utrudnienia. Istnieje też możliwość całkowitej blokady wjazdu do obiektu – w tym celu zainstalowano czerwone światła i szlabany.

Z kolei czujniki dymu poinformują, jeśli w tunelu zapali się samochodowa opona lub jakiś pojazd zacznie dymić. Co ważne, co około 100 m w ścianach tunelu znajdują się punkty SOS z przyciskiem alarmowym i apteczką, a co kilkadziesiąt metrów zamontowano hydranty dla strażaków. W przypadku ewakuacji jednej z dwóch nitek kierowcy będą mogli przejściami poprzecznymi przedostać się do drugiej nitki.

"Ciekawy jest też system oświetlenia. (...) Światła przy wjeździe do tunelu będą - w zależności od pory dnia i pogody - automatycznie dostosowywane do naturalnego oświetlenia słonecznego na zewnątrz, żeby nie było zbyt dużego kontrastu między jasnością dnia a ciemnym wnętrzem tunelu, i żeby obyło się bez oślepiania. System (...) będzie też mógł automatycznie sterować komunikatami o prędkości samochodów (maksymalna to 70 km/godz.): jeśli zajdzie potrzeba, na ekranach pojawią się komunikaty o konieczności zwolnienia" - podaje Urząd Miejski w Gdańsku.

Budynki techniczne kryją sprzęt do obsługi tunelu

Oprócz Centrum Zarządzania Tunelem przy obiekcie znajdują się również dwa budynki techniczne, w których mieszczą się serwerownie, centrala wentylacji, agregat prądotwórczy (w przypadku awarii zasilania), stacja średniego napięcia. Budynki te są połączone trzema kanałami technicznymi:
- wentylacyjnym,
- zawierającym rury do odwodnienia i przeciwpożarowe, którymi będzie tłoczona woda w razie pożaru,
- głównym, zawierającym rozdzielnie oraz którym biegną wszystkie istotne kable.

Co ciekawe, niezależnie od kierunku wiatru wewnątrz tunelu wentylatory będą wymuszały ruch powietrza zgodny z kierunkiem jazdy. Dzięki temu łatwiej można pozbyć się z wnętrza spalin i innych gazów.

Co stanowiło duże wyzwanie w trakcie budowie tunelu?

Jak wyjaśnia Jarosław Kornaś, kierownik budowy z hiszpańskiej firmy OHL, duża trudność sprawiła wykonawcy realizacja jezdni, gdyż szeroki samochody z dźwigami musiały wjeżdżać do wąskich na 3 m podtuneli, w celu układania m.in. zbrojenia i asfaltu.

Było tak wąsko, że w tych samochodach trzeba było wycinać dziury w dachach, żeby operator mógł wyjść i operować dźwigiem, bo normalnie drzwiami nie można było wyjść. To było mistrzostwo świata, żeby ułożyć tę jezdnię - podkreśla.

Kiedy otwarcie tunelu w Gdańsku?

Tunelem będzie zarządzać Zarząd Dróg i Zieleni (ZDiZ). Nie jest jeszcze znana data otwarcia obiektu, ale jak Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik GIK ma nadzieję, że będzie to długi weekend 1-3 maja.

Dzień Otwarty dla pieszych i rowerzystów

Na sobotę 23 kwietnia zaplanowano Dzień Otwarty dla mieszkańców. Tego dnia będą mieli niepowtarzalną okazję, by przejechać tunel rowerem (od godz. 9.00), przebiec go (od godz. 11.00) lub przejść pieszo (od godz. od 13.00 do 18.00).

Więcej na ten temat na stronie GIK.

Koszt budowy pierwszego podwodnego tunelu drogowego w Polsce wraz z pobliskim rondem to 885 mln zł brutto. Inwestycja była w 85% dofinansowana z funduszy UE.

Zobacz najnowsze zdjęcia z tunelu pod Martwą Wisłą