We francuskim mieście La Ciotat drążony jest tunel w ramach projektu Galerie des Janots, inwestycji, która ma na celu poprawę dostępu do wody w metropolii Aix-Marseille-Provence. Augustine, maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) firmy Robbins, której zadaniem jest wydrążenie tunelu wodnego o długości 2750 m, nieoczekiwanie natrafiła na wyznaczonej trasie na jaskinię.

Inwestycję pn. Galerie des Janots, obejmujący budowę tunelu, realizuje Eiffage Civil Engineering. Maszyna TBM o wadze 250 ton i długości 135 m została opuszczona do szybu startowego 3 marca ub.r.
Fot. The Robbins Company
W tym roku pod koniec marca natrafiono na jaskinię o objętości 8 tys. m3, w której znajdowały się stalaktyty i stalagmity. Ekipa nadała jej imię „groty Marie Lesimple”, na cześć geolog pracującej w ramach projektu.
Uderzyliśmy w róg jaskini – po czym musieliśmy wznieść czterometrową betonową ścianę, tak, by maszyna miała oparcie – wyjaśnił Marc Dhiersat, dyrektor projektu i dodał, że harmonogram prac nie uległ zbytnim zmianom w wyniku natrafienia na taką przeszkodę.
To niezwykłe, natrafić na jaskinię o takich rozmiarze i znaczeniu – powiedział Detlef Jordan, kierownik sprzedaży na Europę w firmie Robbins. Uwzględnialiśmy możliwość wystąpienia takiego ryzyka, jednak odwierty testowe przeprowadzane wzdłuż planowanej trasy tunelu nie wykazały istnienia tej jaskini.
Fot. The Robbins Company
Do wydrążenia pozostało jeszcze około 1,8 km. Być może pojawi się więcej jaskiń – maszyna wyposażona jest w geotechniczny system BEAM (ang. Bore-tunneling Electrical Ahead Monitoring), przeprowadzamy testy i torkretowanie – zaznaczył Dhiersat. System BEAM pozwala na przewidywanie anomalii na wyznaczonej trasie za pomocą polaryzacji.
Projekt, zgodnie z szacunkami, zakończyć ma się za cztery do pięciu miesięcy. Galerie des Janots to jedno z 14 działań podjętych przez agencję Rhône Mediterranean Corsica i rząd w ramach oszczędzania i ochrony zasobów wody w metropolii Aix-Marseille-Provence. Nowy tunel ma zastąpić sieć wodociągową zlokalizowaną w tunelu kolejowym; wycieki z tych rurociągów sięgają 500 tys. m3 rocznie. Przepustowość przewodów wynosi 330 m3/sekundę; liczba ta wzrośnie do 440 m3/sekundę.
Przeczytaj także: Rok drążenia tunelu w ciągu Zakopianki

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.