Z ogromnym żalem informujemy, że 6 marca 2019 r. zmarł dr inż. Wojciech Grodecki, wybitny specjalista w zakresie budownictwa tunelowego. Był wieloletnim pracownikiem naukowym Zakładu Geotechniki i Budowli Podziemnych w Instytucie Dróg i Mostów na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, a także członkiem zarządu i przewodniczącym Podkomitetu Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki.

Dr inż. Wojciech Grodecki z Politechniką Warszawską związany był od młodości. W 1961 r. ukończył studia na Wydziale Budownictwa Lądowego, przedstawiając pracę dyplomową na temat jednej ze stacji metra w stolicy Polski. W 1972 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych. W swojej rozprawie doktorskiej pochylił się nad zagadnieniem związanym z mechaniką gruntu.
W 1962 r. przyjął posadę w Katedrze Budowli Podziemnych Politechniki Warszawskiej, gdzie stworzył specjalność „Budowle Podziemne”. Pracę na uczelni łączył z aktywnością w biurach projektowych i przedsiębiorstwach wykonawczych w kraju i za granicą, m.in. we Francji, gdzie odbył staż na budowie najdłuższego wówczas tunelu drogowego na świecie (Mont Blanc). Przyczynił się do uzyskania przez Polskę w 1978 r. członkostwa w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Budownictwa Tunelowego i Przestrzeni Podziemnej ITA-AITES, w którym reprezentował nasz kraj do roku 2008.
Jego odejście to cios nie tylko dla środowiska naukowego, ale także całej branży budowlanej i geoinżynieryjnej. Cios, który dla wielu jest zaskoczeniem, niedowierzaniem! Dr inż. Wojciech Grodecki był wieloletnim współpracownikiem naszego Wydawnictwa, uczestnicząc w organizacji wydarzeń promujących wiedzę inżynieryjną, konsultując liczne artykuły eksperckie, publikowane w kwartalniku „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” oraz na portalu inzynieria.com, i służąc radą w każdej innej aktywności branżowej. Zapamiętamy go jako niezwykle ciepłego, życzliwego i otwartego człowieka, z którego olbrzymiej wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia skorzysta jeszcze wiele pokoleń inżynierów. Człowieka, który zawsze był dla nas pomocny i nigdy tej pomocy nie odmówił…
Składamy najszczersze kondolencje Rodzinie, Współpracownikom oraz wszystkim, którzy dr. inż. Wojciecha Grodeckiego znali, cenili i w których pamięci na zawsze pozostanie.
Msza żałobna odbyła się 14 marca o godz. 13:00 w kościele św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie. Urna z prochami została przenieseiona do rodzinnego grobowca na Cmentarzu Powązki Stare (VI Brama) od ul. Ostroroga.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.