Pierwsze dwa dni Konferencji zostały w całości przeznaczone na obrady i dyskusje. W ramach pierwszej sesji uczestnicy będą mogli przyjrzeć się z bliska wielkim projektom z wykorzystaniem przestrzeni podziemnej, m.in. w Singapurze. W kolejnej prelegenci skupią się na budowie obiektów, o których w kontekście budownictwa podziemnego mówimy najczęściej, czyli o tunelach komunikacyjnych. Nie zabraknie tu „nowinek” z placu budowy dotyczących największych inwestycji tunelowych w Polsce, tj. drogi ekspresowej S7 na odcinku Naprawa–Skomielna Biała (powstaje tu najdłuższy w kraju tunel pozamiejski), tunelu średnicowego w Łodzi, stołecznego metra czy Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. Pierwszy dzień obrad zamknie panel dyskusyjny dotyczący uwarunkowań i doboru technologii do budowy tuneli komunikacyjnych, w którym udział wezmą referujący w pierwszych dwóch sesjach.

Zagospodarowanie przestrzeni podziemnej to temat sesji otwierającej drugi dzień tegorocznej odsłony wydarzenia. O rozwiązaniach i możliwościach w tym zakresie opowiedzą przedstawiciele świata nauki, ale także firm produkujących lub dostarczających urządzenia i materiały do budowy czy wyposażenia konstrukcji podziemnych. Będzie mowa m.in. o przemieszczeniach podłoża i budowli, analizach numerycznych czy drążeniu głębokich szybów.

Kolejna sesja poświęcona zostanie zagadnieniu monitoringu drgań. Jak takie narzędzie sprawdza się przy realizacji głębokich wykopów w zabudowie miejskiej? W jaki sposób wyniki monitoringu wykorzystać do weryfikacji analiz numerycznych dotyczących głębokich posadowień? Czym różnią się drgania generowane w tunelach od tych charakterystycznych dla transportu naziemnego? Wreszcie – jak monitoring drgań wygląda na konkretnym przykładzie realizacji w centrum wielkiego miasta? Odpowiedzi na te pytania przyniosą z pewnością autorzy prezentacji w tej części obrad konferencyjnych.

Ostatnia część wykładowa dotyczyć ma zabezpieczeń przeciwpożarowych – od projektu do realizacji. Mowa będzie zarówno o najnowszych rozwiązaniach w zakresie monitoringu atmosfery w tunelach, jak i strategiach postępowania w czasie pożaru w podziemnych obiektach komunikacyjnych. Wszystko to na przykładach projektowanych, budowanych lub już użytkowanych obiektów tunelowych w Polsce i za granicą.

Słuchacze będą mogli wejść z prelegentami w dyskusję podczas paneli organizowanych bezpośrednio po każdej sesji. Czasu na polemikę będzie, oczywiście, więcej. W specjalnej strefie wystawienniczej na uczestników czekać będą przedstawiciele partnerów i sponsorów konferencji, którzy chętnie odpowiedzą na nurtujące uczestników pytania.

Rozmowy kuluarowe będą z pewnością także częścią uroczystego bankietu, który zamknie drugi dzień wydarzenia. Oprócz zabawy przy dźwiękach muzyki oraz występu artystycznego gości czeka także moc wrażeń przy stoisku VR (ang. virtual reality). Będzie tam można spróbować swoich sił w wirtualnej rozgrywce, ale także „wejść” do krakowskich kanałów czy plac budowy dużej inwestycji drogowej dzięki realizacjom firmy Quality Studio z wykorzystaniem tej nowoczesnej technologii.

Zwieńczeniem Konferencji „Budownictwo Podziemne” 2019 będzie wycieczka techniczna na plac budowy krakowskiej Trasy Łagiewnickiej. Dzięki uprzejmości inwestora (Trasa Łagiewnicka S.A.) oraz wykonawcy (konsorcjum firm Budimex S.A. oraz Ferrovial Agroman S.A.) uczestnicy spotkania będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć z bliska postępy prac nad budową tej 3,5-kilometrowej drogi na południu miasta, w ciągu której powstaje aż siedem tuneli komunikacyjnych.

Szczegółowy program Konferencji „Budownictwo Podziemne” dostępny jest tutaj, a wszelkie informacje nt. Konferencji znajdziesz na stronie www wydarzenia. Zapraszamy!


Przeczytaj także: III Konferencja Budownictwo Podziemne