• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków: budowa Trasy Łagiewnickiej znów się opóźni?

Opublikowano: 13-08-2021 Źródło: krakow.pl

W ubiegłym tygodniu plac budowy Trasy Łagiewnickiej w Krakowie został – w wyniku deszczu nawalnego – częściowo zalany. Na teren wdarły się wody pobliskiej Wilgi. Jak informuje inwestor, udało się je już odpompować, jednak obszar ten musi zostać osuszony zanim wznowione zostaną na nim prace. W związku z tym termin oddania brakującej części trzeciej obwodnicy miasta, szacowany na marzec 2022 r., może ulec przesunięciu.


Plac budowy Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. Fot. krakow.pl Plac budowy Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. Fot. krakow.pl

Ulewa, o której mowa, miała miejsce w nocy z 5 na 6 sierpnia br. Wilga wystąpiła wówczas z koryta i zalała część placu budowy Trasy Łagiewnickiej – blisko 3,5-kilometrowej drogi, powstającej na południu Krakowa.

Do wylania Wilgi doszło w trakcie prac, gdy obwałowania rzeki nie były ukończone. Wykonywane obecnie prace, m.in. przy syfonach, nie pozwoliły na podwyższenie wałów do zakładanego poziomu. Docelowo wał rzeki będzie wyższy o około 1,5 m, co zminimalizuje ryzyko zalania trasy przez rzekę w przyszłości. Wykonane obwałowania były jednak wystarczające, by sprostać wezbraniom, z jakimi mieliśmy do czynienia wcześniej. Sytuacja z zeszłego tygodnia była jednak ekstremalna – podano na stronie krakowskiego urzędu miasta.


Ostatnie dni poświęcono na uporządkowanie placu budowy, a dziś (13 sierpnia) odbył się jego przegląd, by oszacować straty i określić, jak zdarzenie to wpłynie na dalszą realizację kontraktu.

Plac budowy Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. Fot. krakow.pl
Plac budowy Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. Fot. krakow.pl

Niestety, faktycznie straty są znaczne – potwierdza Krzysztof Migdał, inżynier kontraktu z Trasy Łagiewnickiej S.A. Ponownego wzmocnienia wymaga m.in. podbudowa, na której ułożona będzie jezdnia. Odtworzenia będą wymagały systemy drenażu i być możne pewne elementy teletechniczne.

Przez minimum dwa kolejne tygodnie nie będzie możliwości wznowienia prac w najbardziej zalanych częściach placu budowy. Chodzi m.in. o odcinki tunelowe, gdzie wdarło się najwięcej wody. Roboty ruszą dopiero, gdy teren zostanie osuszony.

Plac budowy Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. Fot. krakow.pl Plac budowy Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. Fot. krakow.pl

Termin ukończenia przedsięwzięcia może ulec przesunięciu. Czy do niego dojdzie, a jeśli tak, jak duże będzie opóźnienie, nie wiadomo. To nie pierwszy raz, gdy termin sfinalizowania inwestycji został przełożony. Pierwotnie Trasa Łagiewnicka miała być gotowa w 2020 r. Wykonawca wystąpił jednak z wnioskiem i przedłużenie terminu zakończenia prac z uwagi na późniejsze niż planowano rozpoczęcie budowy. Inwestycja nie zakończy się jednak także w 2021 r. z uwagi na pandemię COVID-19 oraz niekorzystne warunki atmosferyczne panujące podczas ostatniej zimy. Ustalono, że droga zostanie oddana do użytku wiosną 2022 r. Teraz jednak także ten termin stoi pod znakiem zapytania.

Plac budowy Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. Fot. krakow.pl Plac budowy Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. Fot. krakow.pl

W ramach budowy Trasy Łagiewnickiej powstało siedem tuneli: sześć drogowych i jeden tramwajowy: drogowe pod skrzyżowaniem ulic Turowicza i Herberta (209 m), pod ul. Zakopiańską (62 m), pod ul. Nowoobozową (22 m), pod ulicami Nowoobozową i Zakopiańską (522 m), w pobliżu ulic Kobierzyńskiej i Rostworowskiego (350 m), w rejonie Białych Mórz (618 m) i tramwajowy w rejonie Białych Mórz (659 m). Wraz z planowanymi trasami Pychowicką i Zwierzyniecką droga stanowić będzie brakującą część trzeciej obwodnicy Krakowa.

Bieżące informacje dot. budowy Trasy Łagiewnickiej znajdziesz w naszym temacie specjalnym.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia