Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na dokonanie pomiarów jakości powietrza atmosferycznego w obszarze drogi ekspresowej S2 na odcinku Puławska–Warszawa Wilanów (4,6 km). To trasa, której częścią jest najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Obiekt wybudowano na terenie warszawskiej dzielnicy Ursynów, jesienią planowane jest jego otwarcie.
Tunel pod Ursynowem, portal zachodni. Fot. GDDKiA
Wykonawca – konsorcjum Lemitor Ochrona Środowiska, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej – dokona niezbędnych pomiarów powietrza zgodnie z postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 20 października 2017 r. Konsorcjum ma za zadanie zebrać dane z rejonu wyrzutni spalin zlokalizowanych przy obu wylotach z tunelu oraz z okolic portali dotyczących stężenia w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) i benzenu. Badania prowadzić będzie przez całą dobę, przez 365 dni w roku na wyrzutniach i przez przynajmniej 70 dni pomiarowych w roku w rejonie portali.
Pierwsze wyniki mają dotrzeć do inwestora po około czterech miesiącach od oddania tunelu do użytkowania. Zakończenie wszystkich prac, wraz z dostarczeniem pełnych wyników oraz analizy porealizacyjnej, planowane jest na drugi kwartał 2023 r. Ich wartość to około 3,8 mln zł.
Tunel pod Ursynowem o długości około 2,3 km będzie częścią Południowej Obwodnicy Warszawy (S2). Obecnie trwa etap testowania, kalibracji i odbioru systemów bezpieczeństwa oraz zarządzania ruchem w obiekcie i obszarze komunikacyjnym, na jaki oddziałuje.
Przeczytaj także: Tunel pod Ursynowem: wydano ważne pozwolenie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.