Maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) o imieniu Wyspiarka, która drążyła tunel podwodny w Świnoujściu, dotarła do komory odbiorczej. To koniec jej pracy. Wkrótce woda z komory zostanie odpompowana, a TBM wyciągnięta na powierzchnię. Prace nad połączeniem drogowym wysp Uznam i Wolin potrwają jeszcze rok.

Niespełna tydzień zajęło Wyspiarce przedostanie się do wnętrza komory odbiorczej. W ubiegły piątek, 17 września, zakończyła drążenie tunelu, zatrzymując się około 1,5 m przed ścianą szczelinową komory. Tam przeszła przegląd, a następnie rozpoczęła proces przebijania się przez ścianę, co zajęło jej niecałe dwa dni. W środę, 22 września, cała maszyna była już w komorze. W sumie pokonanie trasy z szybu startowego na wyspie Uznam do szybu odbiorczego na wyspie Wolin zajęło jej niecałe pół roku. Maszyna wydrążyła około 1,48 km tunelu pod cieśniną Świną.
Obiekt stanie się częścią drogi o długości 3,2 km, która będzie stanowiła pierwsze połączenie tego typu w Świnoujściu. Do tej pory pomiędzy dwiema największymi wyspami kurortu można było się przeprawiać głównie za pomocą promów. Budowa drogi z tunelem znacząco usprawni komunikację.
Więcej informacji na temat drążenia tunelu pod Świną oraz realizacji tej ważnej dla miasta inwestycji, znajdziesz w naszym temacie specjalnym: TUNEL W ŚWINOUJŚCIU.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.