10 listopada 2021 r. rozpoczęło się wzmacnianie górotworu w tunelu TD2.1 z jezdnią w kierunku Zwardonia (na południe). Zostaną zastosowane kotwy, zaplanowano także iniekcje zaczynem cementowym w przodku obiektu.
Fot. GDDKiA
W następnej kolejności zostanie wykonany parasol ochronny na długości 15 m, z 44 rur o przekroju 114 mm i grubości 10 mm. Te prace mają trwać dwa tygodnie. W kolejnym etapie dojdzie do odtworzenia zawalonego odcinka tunelu. Tu zakres prac i technologia wykonania programu naprawczego zostały zatwierdzone w listopadzie 2021 r. przez Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie po uzyskaniu opinii Akademii Górniczo-Hutniczej.
Roboty są następstwem zawału, do którego doszło w maju a odcinku o długości około 9 m w przodku tunelu w południowo-wschodnim stoku wzniesienia Żarek i częściowo północno-wschodnim stoku wzniesienia Mała Barania-Białożyński Groń na jezdni w kierunku Zwardonia. Prace w tunelu wstrzymał krakowski Okręgowy Urząd Górniczy. Nakazano opracowanie programu naprawczego i wykonanie ekspertyzy dotyczącej doboru obudowy uwzględniającej lokalne warunki górniczo-inżynieryjne.
W tunelu TD1.1 (w kierunku Zwardonia) wydrążono prawie 300 m z planowanej długości 834 m (technicznej około 850 m). W obiekcie TD1.2 (w kierunku Żywca) wykonano niemal 235 m z zakładanych 807 m (długość techniczna to 823 m).
115 m osiągnął tunel TD2.1 (na Zwardoń), a TD2.2 (na Żywiec) – 55 m. W jego przodku zakończono roboty wzmacniające, które pozwolą uniknąć potencjalnych zawałów.
Powstają też dodatkowe portale, które umożliwią drążenie z dwóch stron i mają przyspieszyć prace. Trwa trwa zabezpieczanie skarpy nad portalem północnym tuneli zlokalizowanych od strony Żywca (TD1)., wykonano też piątą półkę skarpy nad portalem południowym tuneli zlokalizowanych od strony Milówki (TD2).
Przeczytaj także: Obwodnica Krakowa – budowa tunelu pod wzgórzami
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.