Partnerzy portalu

Droga S3: zima nie zatrzymała budowy tuneli [zdjęcia]

Opublikowano: 28-01-2022 Źródło: GDDKiA

Choć formalnie na budowach dróg w Polce do 15 marca trwa zimowa przerwa, to w ramach dużej części inwestycji prace toczą się w zasadzie cały czas. Tak jest m.in. w przypadku odcinka Bolków–Kamienna Góra drogi ekspresowej S3.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Dolnośląski fragment S3 będzie mieć 16,1 km długości. Powstaną m.in. dwa dwunawowe tunele o długościach 2300 m i 300 m (odpowiednio metody NATM oraz otwarty wykop – cut & cover). Dłuższy z nich będzie najdłuższym pozamiejskim tunelem drogowym w Polsce i równocześnie najdłuższym wydrążonym w skale przy użyciu NATM (Nowa Austriacka Metoda Tunelowania).

Budowa drogi S3 z tunelami

Drążenie dłuższego tunelu (w dokumentacji oznaczony jako TS-26) rozpoczęto w grudniu 2020 r. od portalu południowego w miejscowości Stare Bogaczowice. Do 23 stycznia 2022 r. w nawie wschodniej wydrążono 1295 m kaloty (górna część tunelu), a w nawie zachodniej 1255 m. W marcu 2021 r. zaczęły sie roboty od portalu północnego: nitka wschodnia – 755 m, zachodnia – 740 m.

Do wydrążenia wschodniej nawy zostało 220 m, a zachodniej 170 m. Tunel ma być przebity jeszcze w tym kwartale. Następnym krokiem będzie zabezpieczenie wyrobiska, a jeszcze kolejnym wykonanie ostatecznej obudowy.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Komunikację między rurami tunelu umożliwi osiem przejść. Siedem już przebito, a w przypadku ósmego stanie się tak po całkowitym wydrążeniu przeprawy. Powstaje też przejazd awaryjny o długości 38 m. Zaawansowanie budowy tego tunelu wynosi 49,7%.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Krótszy tunel  (TS-32) powstaje w otwartym wykopie. Najpierw, do poziomu fundamentów, powstał wykop, a kolejny krok to wykonanie żelbetowej konstrukcji. Obecnie trwa m.in. zbrojenie i betonowanie fundamentów na 21 z 27 segmentów (obie nawy jednocześnie), a także ścian na siódmym segmencie (ściany A i C). Zaawansowanie budowy tego obiektu wynosi 69,9%.

Zbrojenie ścian ustroju nośnego w tunelu TS-32. Fot. GDDKiA Zbrojenie ścian ustroju nośnego w tunelu TS-32. Fot. GDDKiA

Podziemne obiekty umożliwią poprowadzenie ekspresówki przez masyw Gór Kaczawskich i Gór Wałbrzyskich.

Budowa drogi S3 – co z innymi branżami?

Zaplanowano też 33 obiekty inżynieryjne, w tym jeden most, siedem wiaduktów w ciągu oraz cztery nad S3. Najdłuższy z wiaduktów będzie mieć 710 m. Jeśli warunki na to pozwalają, wykonawca kontynuuje budowę wiaduktów WS31 oraz WS36, które powstają przy użyciu metody nasuwania. W przypadku innych przepraw prowadzone są deskowanie i betonowanie ustrojów nośnych oraz instalacja pali fundamentowych.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

W branży drogowej trwają prace związane np. z usuwaniem warstwy ziemi urodzajnej i wykopami.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Odcinek Bolków–Kamienna Góra powinien być gotowy w II połowie 2023 r. Obecne ogólne zaawansowanie robót wynosi 31%, w tym 26,7% prac drogowych, 31,4% mostowych, 53,7% tunelowych.

Przeczytaj także: To będzie lider wśród drogowych tuneli w Polsce

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia