• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

CPK: tunel kolei dużych prędkości – pierwszy przetarg budowlany

Opublikowano: 02-11-2022 Źródło: CPK

Spółka CPK ogłosiła pierwszy z przetargów budowlanych na realizacją tunelu kolei dużych prędkości pod Łodzią. Będzie to część linii kolejowej Warszawa–CPK–Łódź–Sieradz–Wrocław. Roboty na zachód od stacji Łódź Fabryczna mają rozpocząć się w 2023 r.


Wizualizacja tunelu kolei dużych prędkości. Źródło: Metroprojekt Wizualizacja tunelu kolei dużych prędkości. Źródło: Metroprojekt
  • Tunel kolei dużych prędkości powstanie w trzech etapach
  • W pierwszym dojdzie do wzmocnienia fundamentów budynku, pod którym znajdzie się komora odbiorcza TBM
  • Tunel o długości ponad 4 km będzie najdłuższym obiektem wykonanym jednym odcinkiem

Tunel kolei dużych prędkości – trzy etapy budowy

Budowę tunelu kolei dużych prędkości o długości przekraczającej 4 km podzielono na  trzy części. Pierwsza to prace przygotowawcze przy wzmocnieniu fundamentów Łódzkiego Domu Kultury (ŁDK). Bezpośrednio pod nim, po zachodniej stronie dworca Łódź Fabryczna, znajdzie się początek tunelu. W sąsiedztwie budynku powstanie komora odbiorcza maszyny drążącej tunele TBM. W drugiej części będzie wykonana komora startowa na Retkini, w trzeciej – drążenie tunelu kolejowego.

Tunel kolei dużych prędkości – ważny pierwszy przetarg

Pierwszy przetarg dotyczy tzw. podbicia fundamentów ŁDK. Oferty można składać do 28 listopada 2022 r. Budynek znajduje się przy ul. Traugutta 18 w sąsiedztwie stacji Łódź Fabryczna. Zakres zadanie obejmuje m.in. budowę kanalizacji kablowej, czyli podziemnej infrastruktury technicznej na potrzeby zasilana podstacji trakcyjnej dla linii kolejowej oraz przebudowę przyłączy ciepłowniczych, wodociągowych i teletechnicznych, a także wykonanie sieci elektroenergetycznej.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Podczas robót budynek ŁDK będzie zamknięty, bieżąca działalność zostanie przeniesiona do siedziby Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Spółka CPK sfinansuje przeprowadzkę i wynajem pomieszczeń, zmagazynuje wyposażenie, zapłaci za prace odtworzeniowe, wewnątrz i na zewnątrz budynku.

W przypadku komory Retkinia wydano już decyzję lokalizacyjną, w trakcie jej uzyskiwania są tunel kolejowy i komora Łódź Fabryczna. Złożono też wnioski o pozwolenie na budowę dla podbicia fundamentów ŁDK i komory Retkinia.

Tunel kolei dużych prędkości dla pociągów dalekobieżnych

Łódzki tunel będzie przeznaczony dla pociągów dalekobieżnych, przede wszystkim kolei dużych prędkości. W mieście składy będą się zatrzymywać się na dworcu Łódź Fabryczna. Wyjście obiektu na powierzchnię zaplanowano na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej, w pobliżu osiedla Retkinia i linii kolejowej nr 14. Dalej szlak zostanie poprowadzony na zachód w stronę Sieradza, gdzie przewidziano rozwidlenie w stronę Poznania i Wrocławia.

Wizualizacja tunelu kolei dużych prędkości. Źródło: Metroprojekt Wizualizacja tunelu kolei dużych prędkości. Źródło: Metroprojekt

Tunel kolei dużych prędkości powstanie jako jeden odcinek

Obiekt w Łodzi będzie miał największą średnicę spośród dotychczas realizowanych z użyciem maszyn TBM. Stanie się też najdłuższą trasą podziemną wykonaną jednym odcinkiem. Punkt startowy znajduje się na stacji Łódź Fabryczna, gdzie w budowie są tunele linii średnicowej. Oba przedsięwzięcia są skoordynowane.

Spółka zamierza wnioskować o dofinansowanie przetargu z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”. W 2021 r. otrzymała takie wsparcie na opracowanie projektu budowlanego tunelu kolejowego.

Linie kolejowe w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego

Plany Centralnego Portu Komunikacyjnego to budowa 12 linii kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, które połączą różne regiony kraju z Warszawą i planowanym portem lotniczym CPK. To 30 zadań i około 2 tys. km szlaków. Mają one zostać wykonane do 2035 r.

 Zakończono opracowywanie studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych (STEŚ) dla trasy Warszawa–CPK–Łódź (wkrótce zostaną podpisane umowy z projektantem) oraz Łódź–Sieradz–Wrocław (trwa wybór wykonawcy projektu budowlanego). Powstają STEŚ dla jeszcze ośmiu linii kolejowych: Sieradz–Kalisz–Poznań, Żarów–Wałbrzych–granica z Czechami, Łętownia–Rzeszów, Ostrołęka–Łomża–Giżycko, Katowice–Ostrawa, Trawniki–Zamość–Bełżec, CPK–Płock–Włocławek i węzeł CPK. To łącznie 1,3 tys. km z 2 tys. km planowanych.

Przeczytaj także: Obwodnica z tunelem poprawi dojazd do lotniska Kraków-Balice

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia