Innowacyjna koncepcja polega na wykorzystaniu grzybni, która łączy kruszywo w spójną konstrukcję. Eksperyment z nową formą nawierzchni drogowej przeprowadzono na placu budowy najdłuższego na świecie zatapianego tunelu Dania–Niemcy.
Asfalt z grzybnią testowano na budowie zatapianego tunelu Dania–Niemcy. Fot. Femern
Zwykle asfalt jest mieszanką kruszywa i bitumu, produktu ubocznego powstającego przy przetwarzaniu ropy naftowej i niezbędnego na budowie dróg do związania sypkiego materiału.
Firma Visibuilt opracowała naturalny zamiennik tego ciężkiego spoiwa. Wykorzystała grzybnię, czyli „korzenie” grzybów. Te rozgałęziając się wokół kruszywa, scalają je.
Fot. Femern
Materiał jest naturalny, w 100% składa się ze składników pochodzenia biologicznego. Umożliwia produkcję nawierzchni bez intensywnego ogrzewania. Asfalt wymaga wysokich temperatur do 200 stopni Celsjusza, więc ma pokaźną emisję CO2. Zastosowanie grzybni zmniejsza ślad węglowy.
Innowacyjne rozwiązanie przetestowano, budując odcinek drogi na budowie tunelu zatapianego, który połączy Danię z Niemcami.
Zbliżenie na innowacyjne lepiszcze asfaltowe. Grzybnia scala kruszywo. Fot. Femern
Badanie na placu budowy tunelu zatapianego było wynikiem współpracy m.in. firmy Sund & Bælt, Femern Link Contractors (FLC) i NCC. Nietypowa nawierzchnia wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, ale spółka Visitbuilt uważa, że próba zakończyła się sukcesem. Grzybowy asfalt ma szansę zastosowania na duńskich ścieżkach rowerowych w 2026 r.
Przeczytaj także: Warszawa. Oba tunele metra wydrążone. Co dalej?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.