• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Stara oczyszczalnia ścieków w Szczecinie do likwidacji

Opublikowano: 13-03-2019 Źródło: ZWiK Szczecin
Autor Paulina Wójtowicz
Paulina Wójtowicz
inzynieria.com

Oczyszczalnia Ścieków Komunalnych „Płonia” w Szczecinie została przeznaczona do likwidacji. Niewielki obiekt, obsługujący zlewnię obszaru Płonia–Śmierdnica–Jezierzyce, od kilku lat nie jest eksploatowany. W ramach projektu „Czysta Odra w Szczecinie” zdecydowano o jego rozbiórce. Na terenie oczyszczalni zaprojektowano jeden z trzech wariantów przebiegu przyszłego odcinka drogi ekspresowej S10.


Rozbiórka Oczyszczalni Ścieków Komunalnych „Płonia”. Fot. ZWiK Szczecin Rozbiórka Oczyszczalni Ścieków Komunalnych „Płonia”. Fot. ZWiK Szczecin

„Płonia” została oddana do użytku w 1977 r. jako obiekt funkcjonujący na bazie osadnika Imhoffa. Niespełna 20 lat później, w 1996 r., została zmodernizowana – przy wykorzystaniu starych obiektów powstała oczyszczalnia biologiczna w technologii osadu czynnego. W jej skład wchodził m.in. zbiornik wyrównawczy komory osadu czynnego i komory mieszania, a także dwa osadniki wtórne. Ponadto wybudowano pompownię ścieków i osadu, powstał też budynek sprężarek i dmuchaw, a także zbiornik na tzw. PIX. W ramach projektu modernizacji poddano wówczas także starsze obiekty, m.in. ww. osadnik Imhoff.

„Płonia” w użytku była do 2014 r. Po odłączeniu jej od sieci ścieki, które przyjmowała, zostały skierowane rurociągiem tłocznym do oczyszczalni „Zdroje”.

Rozbiórka Oczyszczalni Ścieków Komunalnych „Płonia”. Fot. ZWiK Szczecin

Rozbiórka Oczyszczalni Ścieków Komunalnych „Płonia”. Fot. ZWiK Szczecin

Likwidacja oczyszczalni związana jest z realizacją programu „Poprawa jakości wody w Szczecinie”, w efekcie którego likwidowane są nieefektywne, stare i drogie w eksploatacji obiekty. „Płonia” podzieli „los” m.in. instalacji przy ulicach Dąbrówki, Dzielnicowej czy Modrej.

W ramach prac rozbiórkowych wszystkie elementy oczyszczalni zostaną wykopane od poziomu ich posadowienia, a teren będzie wyrównany. Likwidacji podlegać będzie również wylot do rzeki Płonia (zostanie on zasypany).

Przeczytaj także: Największe oczyszczalnie ścieków w Polsce

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe