Partnerzy portalu

Gdynia – zakończono budowę przepompowni ścieków i kanalizacji

Opublikowano: 25-10-2023 Źródło: PEWiK Gdynia

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni zakończyło większość prac w ramach projektu „Modernizacja ciągu gospodarki osadowej i innych obiektów oczyszczalni ścieków Dębogórze oraz rozwój sieci kanalizacji sanitarnej PEWiK Gdynia”.


Nowa przepompownia ścieków. Fot. PEWiK Gdynia Nowa przepompownia ścieków. Fot. PEWiK Gdynia

W ramach robót powstały przepompownie ścieków, a także instalacja fotowoltaiczna złożona z 1120 paneli PV o mocy całkowitej 420 KWp na terenie oczyszczalni ścieków Dębogórze w gminie Kosakowo. Wykonano też 500 m kanalizacji sanitarnej o średnicach 90–200 mm w ul. Prostokątnej w Gdyni i pompownie ścieków DN 1500 z dwiema pompami zatapialnymi, a także 8,6 km kanalizacji od DN160 do DN200 z pompownią Bukowa.

Na obszarze oczyszczalni ścieków nasadzono też drzewa i krzewy, które mają ograniczać uciążliwe zapachy.

Fot. PEWiK Gdynia Fot. PEWiK Gdynia

Trwają jeszcze roboty w zakresie modernizacji ciągu przeróbki osadów i instalacji kogeneracji na terenie oczyszczalni Dębogórze. Pierwsza inwestycja kosztuje 85 mln zł brutto i obejmuje rozbiórki, przebudowy obiektów ciągu przeróbki osadów, budowę trzech zamkniętych komór fermentacji, odsiarczalni i nowej pochodni biogazu, pompowni tłuszczy i odcieków, podczyszczalni wód poosadowych w zakresie usuwania azotu (zbiornik retencyjny, reaktor, budynek dmuchaw i pompownia odcieków) i niezbędnych sieci między obiektami.

PEWiK eksploatuje 114 przepompowni ścieków.

Przeczytaj także: Wielkopolska – innowacyjna oczyszczalnia ścieków w Jarocinie gotowa

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia