• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Adaptacja do zmian klimatycznych – źródła i sposoby finansowania

Opublikowano: 18-10-2022 Źródło: inzynieria.com

W poniedziałek, 7 listopada 2022 r w Krakowie, podczas pierwszego dnia Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej, odbędzie się sesja plenarna poświęcona sposobom finansowania inwestycji oraz projektów związanych z adaptacją do zachodzących zmian klimatu – w tym ochrony przeciwpowodziowej. Głos zabiorą przedstawiciele najważniejszych w tym obszarze organów państwowych: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarowania Wodami (NFOŚiGW) oraz Ministerstwa Infrastruktury.


Adaptacja do zmian klimatycznych – źródła i sposoby finansowania Fot. Adobe Stock Adaptacja do zmian klimatycznych – źródła i sposoby finansowania Fot. Adobe Stock

Kongres rozpocznie się warsztatami praktycznymi w zakresie instrumentów prawnych zagospodarowania deszczówki, które poprowadzą doświadczeni eksperci. 

Zmiany klimatu z pespektywy globalnej i polskiej

Sesję plenarną tego dnia otworzy wystąpienie dr Tabei Lissner – eksperta w dziedzinie gospodarowania wodami. Autorka rozdziału poświęconego wodom szóstego Raportu Oceniającego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) zaprezentuje uczestnikom kongresu kluczowe ustalenia raportu, które powinny stać się punktem wyjścia do tworzenia nowych planów adaptacji do skutków zachodzących zmian klimatycznych. 

Tabea Lissner - ekspertka ONZ będzie Gościem Specjalnym Kongresu GWiOP
Tabea Lissner - ekspertka ONZ będzie Gościem Specjalnym Kongresu GWiOP


Po zapoznaniu się z wpływami, zagrożeniami i adaptacjami związanymi z wodą (a także jej niedoborami) oraz wypracowaniu środków zaradczych, w sposób naturalny nasuwa się pytanie – jak zdobyć pieniądze, konieczne do realizacji planowanych inwestycji?

Na po pytanie odpowiedzą kolejni prelegenci sesji plenarnej kongresu: 

  • Anna Czyżewska - dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu Narodowego NFOŚiGW 
  • Piotr Czarnocki - ekspert we wdrażaniu i kreowaniu polityki klimatycznej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
  • Michał Tomusiak - ekspert  Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Ministerstwa Infrastruktury 

Czy FEnIKS ochroni Polaków przed suszą i powodziami? 

Jako pierwszy wystąpi Piotr Czarnocki, który w swym referacie przedstawi planowane finansowanie inwestycji w obszarze adaptacji do zmian klimatu w ramach programu FEnIKS 2021-2027.

Głównym celem programu jest poprawa warunków życia ludzi poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Inwestycje w sektorze środowiska nakierowane są na adaptację do skutków zmian klimatu, zwiększenie możliwości retencyjnych oraz poprawę systemów monitorowania i zarządzania kryzysowego. Program FEnIKS w swych założeniach ma także dążyć do poprawy gospodarowania wodą pitną oraz ściekami komunalnymi, co jest bardzo istotnym tematem dla przedstawicieli lokalnych spółek oraz przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.

Czy FEnIKS ochroni Polaków przed suszą i powodziami? Dowiecie się podczas Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej, Fot. Adobe Stock Czy FEnIKS ochroni Polaków przed suszą i powodziami? Dowiecie się podczas Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej, Fot. Adobe Stock

Piotr Czaranocki posiada szerokie doświadczenie przy wdrażaniu projektów ISPA oraz POIiŚ w sektorach wodno-kanalizacyjnym oraz gospodarowania odpadami. Jest jedną z osób mocno zaangażowanych we wdrażanie i kreowanie polityki klimatycznej w Polsce. Był odpowiedzialny za zrealizowanie projektu „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. Prelegent jest także członkiem Komitetu Sterującego Programu NCBiR „BIOSTRATEG” oraz Komitetu Ekspertów ds. Instrumentu LIFE przy Komisji Europejskiej. Obecnie angażuje się również w prace nad specustawą antysuszową (projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy).

Gospodarowanie wodami w projektach i planach NFOŚiGW

Kolejną ekspertką z olbrzymim doświadczeniem, która wystąpi przez uczestnikami Kongresu GWiOP, będzie Anna Czyżewska. W przeszłości m.in. pełniła funkcję członka zarządu MPWiK w m. st. Warszawie S.A., była członkinią Krajowej Rady Gospodarki Wodnej oraz Krajowej Rady Promocji Funduszu Żeglugi Śródlądowej. Od 1994 r. pracuje w NFOŚiGW, obecnie na stanowisku Dyrektora Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu.

Anna Czyżewska fot. Quality Studio
Anna Czyżewska fot. Quality Studio


W swoim wystąpieniu zobrazuje możliwości finansowania inwestycji w ramach obecnych i przyszłych programów z zakresu gospodarowania wodami i ochrony przeciwpowodziowej realizowanych i planowanych przez NFOŚiGW. 

Zagadnienia finansowania PGW Wody Polskie

Tematykę związaną z pozyskiwaniem funduszy na realizację inwestycji adaptacyjnych do skutków zmian klimatycznych zamknie referat Michała Tomusiaka z Ministerstwa Infrastruktury. Prelegent od 2011 roku zaangażowany jest w prace nad dokumentami planistycznymi w gospodarce wodnej szczebla wojewódzkiego i krajowego oraz we wdrażanie i programowanie wieloletnich ram finansowych UE. Obecnie szczególną uwagę poświęca przygotowaniu perspektywy finansowej UE 2021-2027 i roli, jaką programy operacyjne mogą odegrać w kształtowaniu podejścia do ochrony przeciwpowodziowej w kolejnych latach.

Przykład zielono-niebieskiej infrastruktury miejskiej. Fot. Adobe Stock Przykład zielono-niebieskiej infrastruktury miejskiej. Fot. Adobe Stock

Uczestnikom kongresu GWiOP w swoim wystąpieniu przedstawi kompleksowy model finansowania publicznych inwestycji przeciwpowodziowych i przeciwsuszowych w Polsce. Podczas wykładu szczególny nacisk zostanie położony na finansowanie podległego Ministrowi Infrastruktury Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – od małych projektów retencyjnych po duże zbiorniki wodne.

Kongres #GWiOP2022 – nauka i biznes szukają rozwiązań na skutki zmian klimatycznych

W dniach 7-9 listopada w Krakowie odbędzie się ogólnopolski Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Biorący w nim udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, władz lokalnych i państwowych oraz wszyscy zainteresowani tematyką gospodarowania wodami, małej retencji, idei miasta gąbki, zielono-niebieskiej infrastruktury miejskiej, zbierania deszczówki oraz ochrony przeciwpowodziowej będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach, prelekcjach, pokazach i wycieczkach technicznych.



Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: będzie można w nim uczestniczyć bezpośrednio w Krakowie oraz online za pośrednictwem platformy AkademiaInzynieria.com 

Więcej informacji na temat programu Kongresu GWiOP, prelegentów oraz atrakcji towarzyszących można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu.

Przeczytaj także
: Inwestorzy w Kongresie #GWiOP mogą uczestniczyć BEZPŁATNIE – liczba miejsc ograniczona

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia