Partnerzy portalu

Tunele odwodnieniowe w Singapurze

Opublikowano: 23-10-2018 Źródło: Herrenknecht AG
Autor Magdalena Januszek
Magdalena Januszek
inzynieria.com

6 mln mieszkańców na zaledwie 700 km2 – taka jest gęstość zaludnienia w Singapurze, trzecim w kolejności kraju o największym poziomie zaludnienia. Duża liczba mieszkańców powoduje szereg problemów infrastrukturalnych, m.in. problem gęstej siatki zabudowań, który wraz z brakiem odpowiedniej infrastruktury deszczowej prowadzi do częstych podtopień.


Singapur inwestuje w tunele odwodnieniowe. Fot. Herrenknecht AG Singapur inwestuje w tunele odwodnieniowe. Fot. Herrenknecht AG

Jednym z rozwiązań implementowanych przez singapurskie władze jest budowa kanałów odwodnieniowych. W grudniu 2017 r. zakończono drążenie dwóch tuneli Stamford Diversion Canal. Wśród wyzwań, którym należało stawić czoła, było usunięcie tzw. wąskich gardeł w przepływie wód opadowych, a przede wszystkim – wykonanie tuneli pod centrum miasta.

Bliźniacze tunele o długości 1000 m i średnicy 5250 mm drążono w granicie z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) o tarczy EPB i mocy 630 kW, wyprodukowanej przez firmę Herrenknecht AG. Maszyna pracowała w tempie do 18 m/dzień i do 91 m/tydzień. Otwór startowy miał jedynie 24 m średnicy – z uwagi na warunki gęstej zabudowy.

Maszyna TBM o tarczy EPB firmy Herrenknecht AG, średnica tarczy 5250 mm. Fot. Herrenknecht AG

Maszyna TBM o tarczy EPB firmy Herrenknecht AG, średnica tarczy 5250 mm. Fot. Herrenknecht AG


Dzięki realizacji tego projektu rozwinięto istniejącą sieć tuneli odwodnieniowych o łącznej długości 5 km, która ma odciążać przyjmującą większość wód opadowych rzekę Singapur i zapobiegać powodziom. Jak jest notowane, coraz częściej zdarzają się tam ulewne deszcze, a przez to rzeki – które nie są w stanie utrzymać gwałtownie zwiększonego stanu wód – wylewają. Nowe tunele mają zwiększyć przepustowość systemu o 30%.

Przeczytaj także: Światowe tendencje w budowie tuneli

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.