Partnerzy portalu

Kraków zbuduje podziemny zbiornik retencyjny

Opublikowano: 29-05-2024 Źródło: KEGW

Rozpoczął się przetarg na dokumentację projektową dla budowy podziemnego zbiornika retencyjnego przy ul. Prokocimskiej w Krakowie. Obiekt o objętości około 4500 m sześć. będzie chronić m.in. osiedle Kabel, umożliwiając sprawne odprowadzanie i retencjonowanie wód deszczowych. 


Fot. กรบุรษ วรดี/Adobe Stock Fot. กรบุรษ วรดี/Adobe Stock

Inwestor, miejska jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, na oferty czeka do 6 czerwca br. Wykonawca będzie mieć 16 miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej zbiornika wraz z układem pompowym

Przetarg dotyczy II etap prac w zlewni Kabel. Z kolei obecnie trwają prace w ramach pierwszej części przedsięwzięcia. Polegają na przebudowie kolektorów przed przepustem pod torami kolejowymi. Celem jest rozdzielenie strug wód opadowych, które płyną w czasie deszczy nawalnych. Wcześniej przeprowadzono badanie wpływu strugi płynącej od strony os. Na Kozłówce na strugę płynącą od strony os. Kabel. Modelowanie pokazało, że pierwszy z tych cieków blokował drugi, co było bezpośrednią przyczyną lokalnych podtopień podczas opadów nawalnych.

Źródło: Klimat-Energia-Gospodarka Wodna/UM Kraków Źródło: Klimat-Energia-Gospodarka Wodna/UM Kraków

Wspomniany zbiornik będzie przechwytywać rozdzielone strugi, zmagazynuje wodę, a następnie odprowadzi do znajdującej się w odległości 1 km Drwinki. Realizacja I etapu potrwać ma do końca tego roku, a prace projektowe powinny zakończyć się na początku 2025 r.

Przeczytaj także: Kraków – postępy budowy zbiornika retencyjnego. Ochrona przed powodzią

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia