W poprzednim roku liczba pasażerów w polskich portach lotniczych wzrosła aż o 15% i przekroczyła 45 mln. Ze względu na prognozowane spowolnienie gospodarcze ten rok będzie nieco inny, ale w porównaniu z innymi rynkami Polska nadal będzie mogła pochwalić się dwucyfrowym wzrostem, który wyniesie około 10,5%, co oznaczałoby, że pokonamy kolejną granicę, tj. 50 mln osób obsłużonych na polskich lotniskach w ciągu 12 miesięcy – mówi Michał Mazur, partner PwC, lider zespołu ds. transportu i logistyki.

Ubiegłoroczne wzrosty dotyczą większości lotnisk w Polsce. Największy zanotował port Poznań-Ławica, gdzie liczba obsłużonych pasażerów wzrosła o 34%; wyraźnie wzrosła też liczba osób korzystających z warszawskiego Okęcia, które odprawiło 18 mln pasażerów – o 13% więcej niż rok wcześniej.

Jak wskazują eksperci PwC, w ciągu najbliższych dwóch dekad ruch pasażerski na świecie będzie rósł szybciej niż światowa gospodarka, osiągając wzrost na poziomie 4,4% średniorocznie. Wśród liderów wymieniają rynki blisko- i dalekowschodnie (wzrosty na poziomie 5,9% dla Bliskiego Wschodu i 5,5% dla Azji i Pacyfiku). Rynek europejski charakteryzować będzie niższe tempo rozwoju (wynik mniejszej dynamiki PKB) z prognozowanym wzrostem na poziomie 2,9%.

W raporcie pojawił się także fragment dotyczący budowy polskiego hubu lotniczego, jakim ma być Centralny Port Komunikacyjny (CPK). Według autorów opracowania, powstanie CPK jest uzasadnione m.in. dynamiką wzrostu rynku oraz ograniczonymi możliwościami portów w Warszawie – Okęcia i Modlina.

Na Centralny Port Komunikacyjny musimy patrzeć w znacznie szerszej perspektywie niż tylko ruch lotniczy, i w znacznie dłuższym horyzoncie czasowym. W tym momencie w tej części naszego regionu istnieje pewna nisza. Efektywne operacyjnie i konkurencyjne kosztowo CPK ma szansę uwolnić potencjał ruchu lotniczego, stając się jednym z istotnych międzynarodowych hubów komunikacyjnych. Dla sukcesu tego scenariusza niezwykle ważne będzie właściwe zaprojektowanie pozostałych komponentów, tj. transportu kolejowego i drogowego – komentuje Agnieszka Gajewska, partner w PwC, lider zespołu ds. finansowania projektów inwestycyjnych oraz sektora publicznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przeczytaj także: Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego: szykuje się intensywny rok