Jak poinformował Polską Agencję Prasową (PAP) Konrad Majszyk, rzecznik CPK, w ciągu kilku najbliższych tygodni powołana zostanie rada społeczna ws. programu budowy portu. W jej skład wejść mają m.in. przedstawiciele trzech gmin, na terenie których powstać ma lotnisko: Baranowa, Teresina i Wiskitek. Mają oni doradzać pełnomocnikowi rządu ds. CPK i zarządowi spółki w sprawach, które są istotne dla lokalnych społeczności, np. w kwestii pozyskiwania nieruchomości.


W planach CPK jest także podział zadań między spółką a PKP PLK, która odpowiada za infrastrukturę kolejową w kraju. Chodzi o rozbudowę sieci o linie prowadzące do nowego portu lotniczego. Jak powiedział Majszyk, jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną pierwsze przetargi na realizację inwestycji kolejowych – tak aby mogły zostać sfinansowane z obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.


Przygotowania masterplanu mają z kolei rozpocząć się od opracowania tzw. briefu strategicznego. Chodzi o określenie i uzgodnienie z kluczowymi partnerami, np. przewoźnikami lotniczymi, wymagań strategicznych dotyczący Portu Solidarność. W tym dokumencie opisane zostaną parametry, jakie ma posiadać nowy port, i będzie on podstawowym wkładem do wykonania planu generalnego, czyli masterplanu – precyzuje rzecznik CPK.


W planach są także rekrutacje. Współpraca zostanie nawiązana nie tylko ze specjalistami w zakresie planowania, projektowania i wykonawstwa lotnisk, ale także podmiotami, które wesprą inwestorów merytorycznie. Doradcą strategiczno-technicznym zostać ma międzynarodowa firma.

Oprócz tego, w 2019 r. sprecyzowane mają zostać koszty budowy lotniska. Tzw. test CAPEX ma dać odpowiedź na pytanie, jaką kwotą obciąży budżet powstanie CPK. Według wstępnych szacunków realizacja tylko pierwszego etapu budowy (wraz z częścią kolejową i drogową) wynieść ma 35 mld zł.

Budowa CPK potrwać ma do końca 2027 r. Po tym czasie zamknięte dla ruchu cywilnego zostanie warszawskie Okęcie, a najważniejszy ruch lotniczy zostanie przekierowany do nowego portu. Docelowo lotnisko ma być w stanie obsłużyć nawet 100 mln pasażerów rocznie. Dla porównania,  największy port lotniczy na świecie, zlokalizowany w amerykańskiej Atlancie, może odprawić w ciągu roku 121 mln osób.

Zobacz także: Największe lotniska na świecie