Dywersyfikacja portfolio

Spółka zanotowała wzrost sprzedaży w segmencie budowlanym (wyniósł on 12,6%), a w realizowanych przez nią inwestycjach widoczna jest coraz większa dywersyfikacja.

Poprzez selektywne podejście do przetargów drogowych oraz wysoką aktywność w segmencie kolejowym i hydrotechnicznym zrealizowaliśmy cel związany z dywersyfikacją portfolio kontraktów. Aktualnie wiodący segment infrastruktury drogowej stanowi 45% portfela zamówień, podczas gdy rok wcześniej było to 57%. Pozyskane kontrakty od PKP PLK o wartości 1,3 mld zł zwiększyły udział segmentu kolejowego z 2% w grudniu 2016 r. do 12% na koniec roku 2017. Ponadto, dzięki podpisaniu kontraktu na dokończenie budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, prace hydrotechniczne stanowią aktualnie 7% portfela zamówień – czytamy w komentarzu Dariusza Blochera.


Prezes zwrócił też uwagę na niższą niż rok temu (o 10%) przedsprzedaż segmentu deweloperskiego. Ma to według niego związek przede wszystkim z wygasaniem oferty wielkiego projektu mieszkaniowego w Krakowie („Nowe Czyżyny”).

Blocher zaznaczył także, że firma stara się minimalizować ryzyko podpisywanych kontraktów i zmniejszać zaangażowanie w segmentach, które charakteryzują się zmiennością cen robocizny i usług podwykonawców.

W najbliższych latach najwięksi inwestorzy publiczni, czyli GDDKiA oraz PKP PLK, planują istotny wzrost wydatków. Przed nami okres wzmożonej pracy, do którego jesteśmy przygotowani kadrowo oraz sprzętowo – dodaje prezes.


Wzrost zatrudnienia

Wraz z wynikami finansowymi rośnie także liczba zatrudnionych pracowników. W 2017 r. w Grupie Budimex, uwzględniając Grupę FBSerwis (założona przez Budimex oraz Ferrovial firma świadcząca usługi dotyczące efektywności energetycznej, ochrony środowiska, obsługi nieruchomości i kompleksowego utrzymania infrastruktury), przybyło 1200 pracowników – pod koniec roku osób pracujących w Grupie było już 7,5 tys.

Zgodnie z przyjętym kierunkiem rozwoju kadry zwiększamy zatrudnienie nie tylko wśród pracowników umysłowych, szukamy również pracowników fizycznych, aby wzmocnić zespół sił własnych – mówi prezes firmy.

Budimex S.A. to polskie przedsiębiorstwo budowlane, którego strategicznym inwestorem jest hiszpańska firma Ferrovial. Budimex realizuje inwestycje w zakresie infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniskowej oraz w sektorze budownictwa energetycznego, kubaturowego i ekologicznego. Firma wykonała m.in. autostradową obwodnicę Wrocławia, sanktuarium maryjne w Licheniu oraz Centrum Kongresowe ICE Kraków, a także liczne obiekty i drogi za granicą. W opracowanym przez Deloitte rankingu największych firm budowlanych w Polsce w 2017 r. zajęła pierwsze miejsce. Spółka zatrudnia ponad 7 tys. osób i współpracuje rocznie z 12 tys. kontrahentów. W tym roku Budimex będzie obchodzić jubileusz 50-lecia istnienia firmy.

Przeczytaj także: Największe firmy budowlane w Polsce 2017 [RANKING]