Nie rozumiem irytacji prezesa O'Leary projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Od szefa tak znaczącej linii lotniczej, jak Ryanair, oczekiwałbym bardziej konstruktywnego podejścia wobec nadchodzących zmian – powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP) Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.
W Polsce odbędzie się budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Fot. Skeeze/Pixabay
Mikołaj Wild odniósł się w ten sposób do konferencji prasowej, w trakcie której Michael O'Leary, prezes Ryanaira, pytany o budowę CPK powiedział, że to „głupi pomysł", na który mogli wpaść tylko politycy.
„Myślę, że prezes O'Leary jest poirytowany projektem CPK, ponieważ nastąpi pewna zmiana reguł gry na polskim rynku lotniczym. W mojej ocenie jest to zmiana, która jest korzystna przede wszystkim dla pasażerów, a także dla linii lotniczych, które operują na naszym rynku. Dlatego nie rozumiem tej irytacji” – dodał Wild.
Tyle wyniesie przepustowość CPK
Przypomnijmy, że w listopadzie ub.r. uchwalona została „Koncepcja przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”. Z kolei w czerwcu br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, która określa m.in. zasady i warunki przygotowania, finansowania i budowy CPK oraz infrastruktury towarzyszącej, w tym także reguły i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości.
Zgodnie z planami, Centralny Port Komunikacyjny ma powstać między Łodzią a Warszawą, w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, koło Grodziska Mazowieckiego. CPK ma być węzłem łączącym transport lotniczy z kolejowym i jednocześnie jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy przepustowość CPK wyniesie 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo będzie to 100 mln pasażerów rocznie.
Koszt budowy CPK
CPK oddane do użytku ma być w połowie 2027 r. Budowa samego lotniska kosztować ma 35 mld zł. Z kolei nawet 40 mld zł to koszt budowy nowej infrastruktury kolejowej do lotniska. W lipcu poinformowano, że zatwierdzono już przebieg nowych linii kolejowych, dzięki którym będzie możliwy dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego – w sumie powstać ma 1300 km nowych linii kolejowych do lotniska w Baranowie.
Do końca tego roku rozstrzygnięty zostanie konkurs na koncepcję architektoniczną CPK. Z kolei budowa ma ruszyć w 2020 r.
Budowa CPK budzi duże emocje. W czerwcu mieszkańcy gminy Baranów opowiedzieli się przeciwko. Referendum być może odbędzie się także w miejscowości Milanówek (woj. mazowieckie) – mieszkańcy złożyli już podpisy pod petycją o referendum ws. lokalizacji CPK. Według projektów strefa nalotów portu ma znajdować się bezpośrednio właśnie nad tą miejscowością. Zdaniem mieszkańców zagraża to historycznym walorom środowiskowym miasta-ogrodu.
Największe lotniska w Polsce
W Polsce zarejestrowane są 62 lotniska cywilne, z czego sześć to lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji, 20 – porty niepodlegające certyfikacji, 25 – zarządzane przez Aeroclub Polski, a 20 – lotniska użytku wyłącznego. Tylko 14 portów lotniczych w wykazie Urzędu Lotnictwa Cywilnego to lotniska publiczne. Największe lotnisko w Polsce to lotnisko im. Chopina w Warszawie (tzw. Okęcie), które w 2017 r. obsłużyło 15,7 mln pasażerów (przepustowość wynosi 20 mln pasażerów).
Przeczytaj także: Lotniska w Polsce [ranking]
Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/10/53487,milanowek-protestuje-przeciwko-lokalizacji-cpk © inzynieria.com
Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/10/53487,milanowek-protestuje-przeciwko-lokalizacji-cpk © inzynieria.com
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.