W oficjalnym komunikacie Astaldi podało, że zarząd zatwierdził już proponowaną umowę z wierzycielami i plan zgodny z ofertą Salini. Jednocześnie dodał, że niezabezpieczeni wierzyciele mogą zamienić swoją część zadłużenia na akcje, co pozwoliłoby zabezpieczyć 28,5% udziałów w spółce. Obecni akcjonariusze zachowają w sumie 6,5% udziałów w Astaldi.

Oferta złożona przez Salini Impregilo jest uwarunkowana m.in. dopuszczeniem i późniejszym zatwierdzeniem planu restrukturyzacji, uzyskaniem niezbędnych dokumentów wymaganych przez prawo, brakiem wystąpienia zdarzeń, które mogą wystawić na ryzyko wykonalność planu ciągłości ekonomicznej i finansowej Astaldi, wkładem inwestorów długoterminowych i gotowością banku do przyznania Astaldi kredytu – podano w komunikacie. Dodano również, że zdaniem spółki plan restrukturyzacji jest korzystny dla wierzycieli i pozwoli im zachować wartość korporacyjną oraz know-how.

Aby spłacić pozostałe zadłużenie, włoski koncern chce sprzedać koncesję obejmującą Trzeci Most Bosforski oraz autostradę Gebze-Orhangazi-Izmir w Turcji.

Astaldi jest obecnie objęte procedurą restrukturyzacyjną. Jak informowaliśmy wczoraj, firma otrzymała od sądu zgodę na zaciągnięcie pożyczki pomostowej w formie emisji obligacji w formie niematerialnej o wartości 75 mln EUR. Spółka będzie też mogła zwiększyć tę wartość o kolejne 125 mln EUR.


Źródłem trudnej sytuacji finansowej włoskiej spółki budowlanej są straty, jakie poniosła w ub.r. w Wenezueli, gdzie realizowała duży projekt budowlany. W celu ich pokrycia Astaldi chciało sprzedać koncesję na ww. most w Turcji, a w spłacie należności pomóc miało wykupienie 18% udziałów w spółce przez japoński koncern IHI Corporation. Na przeszkodzie realizacji planu naprawczego stanął kryzys w Turcji i brak satysfakcjonujących ofert zakupu koncesji na tym rynku. Doprowadziło to do decyzji zarządu firmy o wszczęciu sądowego procesu restrukturyzacji.  

Astaldi jest jedną z największych firm budowlanych na świecie, realizującą projekty na niemal wszystkich kontynentach, zatrudniającą ponad 10,5 tys. osób. Prace z zakresu budownictwa drogowego wykonuje również w Polsce, gdzie odpowiada obecnie za budowę m.in. tunelu pod masywem Luboń Mały (Zakopianka), tunelu pod Ursynowem w Warszawie (Południowa Obwodnica Warszawy) oraz kolejnych odcinków II linii metra w stolicy kraju.

Salini Impregilo działa w ponad 50 krajach świata, zatrudniając blisko 35 tys. osób. Jej przychody kształtują się na poziomie 6,5 mld EUR, a portfel zamówień wynosi obecnie około 34,4 mld EUR. Spółka realizuje kontrakty z zakresu szeroko pojętego budownictwa, specjalizując się w infrastrukturze dla segmentu wodnego.

Przeczytaj także: Zakopianka – wznowiono drążenie tunelu