VII Kongres Wodociągowców Polskich. „Dogoniliśmy Europę”
A w Warszawie tematów do rozmów nie brakowało, bo przecież minione 25 lat to wręcz rewolucja w branży wod-kan. Woda nie jest produktem handlowym, takim jak wszystkie inne, ale raczej dziedziczonym dobrem, które musi być chronione, bronione i traktowane jako takie: to cytat z preambuły unijnej ramowej dyrektywy wodnej, który znakomicie oddaje nadrzędną wartość, jaką kieruje się całe nasze środowisko. Jesteśmy dumni, ze stoimy na straży tego nieocenionego skarbu, jakim jest woda - stwierdziła, witając gości, Dorota Jakuta, prezes IGWP.
Dr inż. Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady Izby, dodał: Minione 25 lat to niewątpliwie czas bardzo dobrze wykorzystanej szansy. Mieliśmy duże zaległości, ale dogoniliśmy Europę.
Dr. inż. Tadeusz Rzepecki, jednocześnie prezes Tarnowskich Wodociągów, wyliczył, że przez minione 25 lat w Polsce powstało m.in. ponad 200 tys. km sieci wodociągowych oraz około 130 tys. km sieci kanalizacyjnej. Razem tych sieci wystarczyłoby, aby doprowadzić je do Księżyca - dodał.
Ponadto wybudowano lub zmodernizowano 3300 oczyszczalni ścieków biologicznych.
Powiedziałbym, że nie tylko był to ogromny postęp, ale przez 25 lat w sektorze gospodarki wodno-ściekowej dokonała się rewolucja. Wydaje mi się, że w żadnej dziedzinie życia gospodarczego w Polsce nie zrobiono tak wiele. Dokonał się też ogromny postęp w zarządzaniu, czego efektem jest to, że spółki są w dobrej kondycji finansowej, są w dobrym stanie. A przypomnę, że były duże problemy z analizą finansową, przygotowaniem projektów, materiałów przetargowych - powiedział Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Z kolei w trakcie specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej doszło do ciekawej dyskusji na temat tego, czy w Polsce wszyscy powinni mieć kanalizację. Opinie ekspertów przeczytasz TUTAJ
VII Kongres Wodociągowców Polskich - zdjęcia
Medal i list od prezydenta Polski
Tradycją Kongresu Wodociągowców Polskich jest honorowanie osób, które w szczególny sposób wniosły wkład w rozwój branży wod-kan. W tym roku Srebrny Medal za Długoletnią Służbę, decyzją prezydenta Polski, otrzymał Janusz Dawidziak, prezes spółki Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja.
Dekoracji w imieniu prezydenta dokonał jego doradca Zdzisław Sokal, który także przeczytał list od Andrzeja Dudy. W dniu dzisiejszym, gdy jesteśmy świadomi ograniczoności zasobów naturalnych, racjonalna, zrównoważona gospodarka wodami to zadanie wyjątkowo doniosłe. Polscy wodociągowcy mogą być dumni ze swoich osiągnięć. Infrastruktura wodociągowo-ściekowa jest szczególnie dobrym przykładem udanych, ambitnych inwestycji - napisał Andrzej Duda.
Medale IGWP
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” również przyznała medale dla zasłużonych w branży. Otrzymali je:
Maria Bakalarczyk – wieloletni ekspert Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” oraz wieloletni wykładowca podczas konferencji, seminariów i szkoleń, głównie w zakresie kwalifikacji, planowania i rozwiązań finansowo-księgowych. Autorka – i współautorka – licznych opracowań dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.
Lucyna Golatowska – członek zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, wieloletni ekspert i członek stałego zespołu IGWP ds. ekonomicznych, członek licznych zespołów eksperckich ds. stanowionego prawa, a także prelegent podczas branżowych konferencji.
Beata Jilek – była wieloletnia prezes Zielonogórskich Wodociągów, związana z IGWP od początku jej istnienia, przez 17 lat brała udział w pracach Izby; jako członek Rady aktywnie uczestniczy w jej życiu, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, wspiera merytorycznie prace zespołów eksperckich IGWP.
Wojciech Jasak – od 2001 r. prezes wodociągów i kanalizacji w Ełku, jako wieloletni członek IGWP wspiera branżę w stwarzaniu dobrych warunków jej funkcjonowania, chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Ryszard Langer - były wieloletni prezes Wodociągów Krakowskich (obecnie prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego), wieloletni członek Rady IGWP i wiceprezes Izby, członek wielu zespołów eksperckich i doradczych, reprezentant branży w kontaktach z przedstawicielami rządu, parlamentu, organizacji gospodarczych i samorządowych
Henryk Tomaszewski – od czerwca 1997 r. pełni funkcję prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni, wieloletni członek Rady IGWP, autor wielu inicjatyw powstałych wewnątrz Izby, aktywny uczestnik procesu legislacyjnego branży i opracowań merytorycznych.
Wnioski z VII Kongresu Wodociągowców Polskich
Na zakończenie Kongresu wnioski z dwudniowych obrad przedstawione zostały przez Magdalenę Pochwalską, prezes zarządu Sosnowieckich Wodociągów S.A.
Zgodnie z zaprezentowanym raportem, zdaniem członków Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, branża wodociągowo-kanalizacyjna skutecznie odpowiedziała na wyzwania ostatnich 25 lat.
Dynamicznie prowadzone inwestycje w zakresie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, wdrożenie nowoczesnych technologii uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz modernizacja systemu zarządzania przedsiębiorstwami są przykładami efektywnej pracy całej branży – chwaliła działania branżowe prezes Pochwalska.
Dzięki seminariom, konferencjom i szkoleniom rośnie poziom integracji środowiska, które potrafi solidarnie formułować konkretne postulaty i wnioski, mogące stanowić dla IGWP drogowskaz do dalszych działań.
Takie właśnie wnioski – a wręcz cele, których realizacja pozwoli na jeszcze skuteczniejsze wypełnianie zadań wszystkich przedsiębiorstw – przedstawiono i tym razem, po dwóch dniach intensywnych obrad. Wśród spraw bieżących najważniejszą kwestią okazała się sprawa negocjacji z ministerstwem infrastruktury i budownictwa nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W nowym prawie priorytetem powinno być objęcie ustawą wszystkich podmiotów, bez względu na formę organizacyjną i niewprowadzanie ulg w zakresie dostaw wody czy odbioru ścieków. Ponadto należy wypracować obiektywne techniczno-ekonomiczne kryteria, w oparciu o które regulator będzie miał możliwość obniżyć ceny, jednocześnie zabezpieczając ustawowy, inflacyjny przyrost ceny.
W perspektywie lat 2017-2020 IGWP została zobowiązana do podejmowania wysiłków na rzecz aktywnego uczestnictwa przedsiębiorstw w konsultacjach nowych aktów prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem prawa wodnego, a także – przy wykorzystaniu mechanizmu współpracy z administracją państwową i samorządową – tworzenia kampanii przygotowujących przedsiębiorstwa branżowe na zakończenie perspektywy finansowania rozwoju ze środków pochodzących z Unii Europejskiej.
W związku z coraz większym zaangażowaniem w kwestie gospodarowania wodami opadowymi IGWP zobowiązała się do wspierania swych członków w tym zakresie; będzie podejmować również działania lobbingowe na rzecz zapewnienia odpowiednich środków finansowych, które będą mogły być przeznaczone na budowę i modernizację sieci kanalizacyjnych oraz oczyszczalni ścieków, tak aby maksymalizować pozytywny wpływ działań branży na środowisko naturalne.
Podjęta zostanie też publiczna debata z ministrem środowiska, jednostkami samorządowymi oraz przedsiębiorstwami branży wod-kan na temat proponowanych zmian legislacyjnych, celem wypracowania systemu prawa zabezpieczającego interesy wszystkich interesariuszy – odbiorców, branży, samorządów i środowiska naturalnego.
Jak zauważyła Magdalena Pochwalska, podsumowując Kongres, konieczna jest dalsza konsolidacja środowiska branżowego – nie tylko z uwagi na zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
Patronat medialny nad VII Kongresem Wodociągowców Polskich sprawował m.in. portal inzynieria.com oraz kwartalnik "Inżynieria Bezwykopowa".
W jaki sposób obecność Polski w Unii Europejskiej zmieniła branżę wod-kan?
122 polskie miasta zagrożone kryzysem i marginalizacją
Prawo wodne: inflacja nie zmieni stawek za usługi wodne?
Wody Polskie będą sędzią we własnej sprawie
Nie wszyscy w Polsce muszą mieć kanalizację?
Potencjał miast to mieszkańcy, nie turyści
Przeczytaj także: Zmienią się zasady zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.