Lepsze podróże w stolicy, zwiększenie przepustowości linii aglomeracyjnej i dalekobieżnej, perony dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności oraz nowe możliwości komunikacyjne dla Warszawy – tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) opisują planowane efekty realizowanego projektu przebudowy linii Warszawa Zachodnia–Warszawa Wschodnia.
Wizualizacja nowego przystanku kolejowego w Warszawie. Źródło: PKP PLK
PKP PLK przygotowują się do rozpoczęcia modernizacji warszawskiej linii średnicowej Warszawa Zachodnia–Warszawa Wschodnia. Jednym z celów podejmowanych działań jest zwiększenie przepustowości: z 16 par pociągów na godzinę na linii podmiejskiej do 24 par oraz z 14 par pociągów na godzinę na linii dalekobieżnej do 20 par.
Wszystkie perony na stacji Warszawa Zachodnia zostaną podwyższone, kompleksowo wyposażone i zadaszone. Zmieni się przejście podziemne: zostanie wydłużone i poszerzone, a w jego obrębie powstaną kasy biletowe i poczekalnia. Na perony będą prowadziły windy i schody ruchome. Przebudowa torów umożliwi utworzenie bezpośrednich połączeń Piaseczno–Legionowo i Legionowo–Lotnisko Chopina. Powstać ma również tunel i przystanek tramwajowy pod stacją Warszawa Zachodnia, co zwiększy multimodalność stołecznego transportu.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dają pole do zrealizowania szeregu nowych rozwiązań komunikacyjnych przez samorząd warszawski i mazowiecki, to między innymi możliwość połączenia stacji Warszawa Zachodnia z tramwajami czy też przedłużenie linii kolejowej WKD do stacji Warszawa Śródmieście – powiedział Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Przystanek Warszawa Śródmieście po modernizacji stanie się stacją: będzie to możliwe dzięki budowie dwóch dwukrawędziowych peronów. Pomiędzy Warszawą Centralną, Warszawą Śródmieście a metrem przy rondzie Romana Dmowskiego powstanie przejście podziemne ułatwiające przesiadki z pociągów do komunikacji miejskiej. PKP PLK mają też urzeczywistnić możliwość przedłużenia łącznika bezpośrednio na stację metra.
PKP PLK opracowują szczegółowe projekty przebudowy linii średnicowej. Dzięki nowym rozwiązaniom częstotliwość przejazdu pociągów po torach aglomeracyjnych będzie wynosiła 2,5 minuty. Nowe urządzenia sterowania ruchem będą mniej zawodne, zwiększy się poziom bezpieczeństwa. Stolica zyska lepsze połączenia kolejowe na następnych kilkadziesiąt lat – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.
W ramach prac projektowych rozważana jest też budowa nowego przystanku kolejowego przy rondzie de Gaulle'a oraz kolejnego, który znajdowałby się bliżej Wybrzeża Kościuszkowskiego.
Poza wymienionymi pracami, wykonana zostanie również modernizacja średnicowego mostu kolejowego przez Wisłę. Ma on uzyskać ponownie swój przedwojenny wygląd. Kratownicowa konstrukcja wybudowana po wojnie zastąpiona zostanie przęsłami o konstrukcji łukowej.
Stacja Warszawa Wschodnia zostanie w całości przykryta nowym zadaszeniem, zamontowane zostaną też schody ruchome. Miasto będzie miało możliwość budowy tunelu tramwajowo-samochodowego w ramach własnej inwestycji pod torami kolejowymi.
Projekt ubiega się o współfinansowanie z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Przeczytaj także: E30: w Trzebini powstaje wiadukt drogowy
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.