• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozbudowa al. 29 Listopada w Krakowie: jest nowy plan dla inwestycji

Opublikowano: 05-06-2019 Źródło: Krakow.pl

Krakowski Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM) złożył nowy wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji polegającej na rozbudowie al. 29 Listopada. To miejska arteria wyprowadzająca ruch z miasta w kierunku północnym i stanowiąca cześć drugiej obwodnicy Krakowa. Jeżeli ZRID uda się uzyskać w tym roku, prace budowlane mogłyby rozpocząć się w pierwszym kwartale 2020 r.


Fot. blas / Adobe Stock Fot. blas / Adobe Stock

Mamy nadzieję, że tym razem te kwestie, które były przyczyną nierozpatrzenia pierwszego wniosku o ZRID, zostały przez wykonawcę uregulowane. Liczymy, że organ prowadzący uruchomi postępowanie i wyda decyzję, która pozwoli nam na rozpoczęcie tej ważnej dla mieszkańców inwestycji – informuje Łukasz Szewczyk, p.o. dyrektora ZIM w Krakowie.

Pierwszy wniosek o wydanie ZRID został złożony w styczniu br. Małopolski Urząd Wojewódzki podjął jednak decyzję o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia, czego powodem mialy być kwestie związane z uregulowaniem stanu prawnego i podziałem działek, znajdujących się na trasie ulicy.


Rozbudowa al. 29 Listopada to inwestycja planowana w Krakowie od lat. Prace mają objąć fragment od ul. Woronicza do granic miasta. Droga krajowa nr 7 w kierunku Warszawy miałaby zostać przebudowana na odcinku około 2,6 km. W planach jest modernizacja obiektów inżynierskich, w tym dwóch przecinających aleję wiaduktów kolejowych, a także rozbudowa, przebudowa lub budowa infrastruktury towarzyszącej, m.in. odwodnienia, oświetlenia i sygnalizacji świetlnej. W sumie arteria zostanie poszerzona do co najmniej dwóch jezdni po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Efektem inwestycji ma być usprawnienie ruchu w północnej części Krakowa, gdzie mimo budowy estakady w ciągu ul. Opolskiej (2001 r.), wciąż tworzą się spore korki. Oprócz tego al. 29 Listopada ma zostać połączona z planowaną Północną Obwodnicą Krakowa, a także ułatwić dotarcie do planowanej pętli tramwajowej Górka Narodowa.

Źródło: ZIM Kraków Źródło: ZIM Kraków

Przedsięwzięcie jest realizowane w systemie „projektuj i buduj”. Jego wykonawcą jest konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe sp. z o.o. oraz Strabag sp. z o.o. Wartość zadania to prawie 95 mln zł.

Przeczytaj także: Kraków: kolejna newralgiczna ulica w remoncie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!