• Północna Obwodnica Krakowa (POK), fragment drogi ekspresowej S52, będzie mieć 12,5 km długości
  • W ciągu obwodnicy powstaną tunele drogowe: pod rzeką Prądnik (653 m) oraz pod wzgórzami Batowice (496 m) oraz obiekt WD-01 Syberia (98 m)
  • Syberia formalnie nie będzie tunelem; tunel, aby mógł być tak nazwany, musi mieć co najmniej 100 m długości

Zgodnie z pierwotnymi ustaleniami POK tworzyć ma droga o długości 12,5 km z dwoma jezdniami i trzema pasami ruchu w każdym kierunku. W jej ciągu zaplanowano m.in. cztery węzły drogowe (Modlnica, Zielonki, Węgrzce i Batowice) oraz trzy tunele drogowe: pod rzeką Prądnik (870 m) oraz pod wzgórzami Batowice (653 m) i Syberia (98 m).

Okazuje się, że tunele będą jednak dwa, choć z trzeciego obiektu wcale nie zrezygnowano. Obiekt, który pierwotnie był nazywany tunelem TS-01 (pod Syberią), z punktu widzenia przepisów prawa nie jest tunelem, ponieważ jego długość jest mniejsza niż 100 m. W związku z tym na etapie koncepcji programowej oraz projektu budowlanego nazwa została zmieniona z TS-01 na WD-01 – tłumaczy Izabela Furtak, kierownik zespołu, urzędnik bezpieczeństwa tunelowego z Wydziału Mostów krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).


Dodatkowo tunele będą krótsze niż zakładano o około 25%. Na ten moment przyjmuje się, że dłuższy tunel będzie miał 653 m długości, krótszy natomiast – 496 m. Jak wyjaśnia przedstawicielka inwestora, prace nad projektem budowlanym wciąż trwają, więc ostateczna długość dwunawowych obiektów będzie znana dopiero po konsultacjach m.in. z władzami samorządowymi i ostatecznej decyzji wykonawcy oraz zamawiającego. Wiele zależy od badań, ponieważ oba tunele zlokalizowane mają być w skomplikowanych warunkach geotechnicznych.


W jednej z lokalizacji zidentyfikowano obszar, który może mieć charakter „kurzawki” lub stanowić lokalny zbiornik wód podziemnych. W drugim szczególnym uwarunkowaniem jest występowanie napiętych poziomów wód gruntowych, o nieokreślonej wielkości i prędkości przepływu. Jest to bardzo duże zagrożenie na etapie realizacji robót, ale i dla przyległego obszaru – wyjaśnia Izabela Furtak.

Prace nad POK realizowane są w formule „projektuj i buduj” przez turecko-polskie konsorcjum firm Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş., Mosty Łódź oraz Gülermak sp. z o.o. Na wykonanie wszystkich działań określonych umową wykonawca ma 47 miesięcy (bez okresów zimowych w przypadku robót budowlanych). Kontrakt wart jest ponad 1,4 mld zł. Obwodnica Krakowa ma być gotowa w 2023 r.

Północna Obwodnica Krakowa to nazwa części czwartej obwodnicy miasta, która nazywana jest też obwodnicą autostradową (z uwagi na fakt, że znaczna jej część poprowadzona jest autostradą A4). Projektowany obecnie fragment będzie jej ostatnim, brakującym odcinkiem.

Przeczytaj także: Tunele w Polsce [ranking]