Na zbudowanym w Warszawie przez wojsko moście pontonowym ułożony zostanie rurociąg, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy znów mają, zamiast do Wisły, trafiać do oczyszczalni Czajka. Na dzisiejsze (5 września 2019 r.) popołudnie zaplanowano początek wciągania jednocześnie dwóch nitek rurociągu na przeprawę.
Fot. twitter.com/mblaszczak
- Na moście ułożony zostanie rurociąg do oczyszczalni Czajka
- Ścieki mają przestać trafiać do Wisły w piątek
- Spust nieczystości to 3 m3/sekundę
Jak poinformowały Wody Polskie, rury będą wciągane na specjalnych rolakach po 30 m z czterogodzinnymi przerwami. W czasie przerw będą łączone kolejne ich części metodą zgrzewania. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, aby prowadzący akcją mogli dostosowywać parametry przeprawy do aktualnego stanu wody w Wiśle, przy moście pontonowym zainstalował wodowskaz.
Warszawa: budowa mostu pontonowego
Już w sobotnie popołudnie (31 sierpnia 2019 r.) żołnierze mieli do dyspozycji 94 części przeprawy, czyli 75% z całej konstrukcji, a także siedem kutrów. Testowano też pompy, przygotowywano do transportu rury. Ułożonym na takiej przeprawie rurociągiem popłyną ścieki z siedmiu dzielnic lewobrzeżnej stolicy. Na plac budowy dotarły też pierwsze części nowego rurociągu, rury DN1000. Dostarczyła je firma Uponor Infra sp. z o.o. Budowany bypass ma składać się z dwóch nitek rur o łącznej długości 2200 m.
Fot. Wody Polskie
Elastyczny składa się z łączonych ze sobą pontonów – aby wyznaczyć drogę ich spławiania, za pomocą specjalnej łodzi skanowano dno Wisły. Zgodnie z zapowiedziami, przeprawa „ściekowa” w Warszawie gotowa miała być we wtorek o godz. 14. I tak też się stało.
Wojsko Polskie zakończyło budowę mostu pontonowego, na którym zostanie ułożony rurociąg do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Dziękuję żołnierzom, po raz kolejny udowodniliście, że zawsze można na Was liczyć! pic.twitter.com/IEud17cW6A
Fot. Wody Polskie
Źródło: facebook.com/wiceprezydentrenatakaznowska
Jak jednak poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, ta przeprawa nie będzie w stanie funkcjonować miesiącami, dlatego na wszelki wypadek analizowana jest możliwość poprowadzenia kolejnego rurociągu mostem Północnym lub w samym tunelu pod Wisłą.
W minioną sobotę ruszyła też akcja ozonowania ścieków z lewobrzeżnej Warszawy. To ma być sposób na usuwanie zarazków, bakterii ze ścieków, które od ponad tygodniai trafiają bezpośrednio do Wisły.
Źródło: facebook.com/WodadlaWarszawy
Awaria w Warszawie – co się stało?
W minionym tygodniu awarii uległ kolektor, który do oczyszczalni Czajka odprowadza ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy. Spust ścieków to 3 m3/sekundę. Do awarii doszło w oddanym w 2012 r. tunelu o długości 1,3 km, którego fragment znajduje się 11 m pod dnem Wisły. W tunelu są dwa rurociągi o średnicy 1,6 m każdy. Kolektor A, podstawowy, awarii uległ we wtorek (27 sierpnia 2019 r.) o godz. 5.50. Nieczystości przekierowano do rezerwowego kolektora B, którego awaria wystąpiła w środę rano (28 sierpnia 2019 r.). Z tego powodu rozpoczęto zrzut ścieków nieoczyszczonych do Wisły. Przyczyny awarii nadal są ustalane.
Przeczytaj także: Największe oczyszczalnie ścieków w Polsce [ranking]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.