• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Austriacką część tunelu pod przełączą Brenner zbuduje Porr

Opublikowano: 13-04-2018 Źródło: Porr

Konsorcjum z firmą PORR jako liderem wygrało przetarg na realizację części największego projektu tunelowego w Austrii – Brenner Basistunnel. Planowany tunel ma być obiektem kolejowym łączącym Austrię i Włochy. Firma PORR wraz ze spółką zależną Hinteregger i partnerami joint venture z Włoch zdobyła kontrakt opiewający na 966 mln EUR. Zamawiającym jest spółka celowa Brenner Basistunnel Gesellschaft (BBT SE).


Austriacką część transgranicznego tunelu zbuduje Porr. Fot. bbt-se.com Austriacką część transgranicznego tunelu zbuduje Porr. Fot. bbt-se.com

Konsorcjum wybuduje tunel na odcinku H51 Pfons–Brenner o długości około 18 km. Prace rozpocząć się mają na początku lata 2018 r. Ich zakończenie planowane jest na 2024 r.

Zlecono nam realizację największego projektu budowy tunelu w Austrii, co jest wyrazem uznania dla naszej wiedzy. Zakres projektu, zmienne warunki geologiczne i ograniczona przestrzeń dostępna dla nas na placu budowy stawiają szczególne wyzwania. Jednak udowodniliśmy już, iż przy zakrojonych na szeroką skalę projektach, takich jak budowa linii metra Green Line w Doha, jesteśmy w stanie realizować również bardzo złożone zadania w uzgodnionym terminie. I w ramach założonego budżetu zapewniamy wysoką jakość wykonawstwa. To z pewnością przemawiało na naszą korzyść podczas wyboru najlepszej oferty – wyjaśnił CEO firmy Porr, Karl-Heinz Strauss.

Zadanie obejmuje wykonanie dwóch głównych nitek tunelu pomiędzy Pfons i Brenner, około 9 km tuneli badawczych oraz punktu postoju awaryjnego i przekaźnikowego w St. Jodok. Dwa jednotorowe główne tunele powstaną za pomocą maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine), których tarcze będą mieć średnicę 10,37 m. Zgodnie z harmonogramem drążenie będzie się odbywało w tempie 30 m/dzień.

Źródło: bbt-se.com Źródło: bbt-se.com

Planowany tunel badawczy wykonany zostanie z kolei z wykorzystaniem materiałów wybuchowych, z zabezpieczeniem z betonu natryskowego. Pełne zaopatrzenie placu budowy będzie możliwe dzięki jednemu tunelowi dostępowemu.

Realizacja inwestycji będzie odbywała się w trybie „projektuj i buduj”.

Firma Porr zdobyła potrzebne do realizacji takiego projektu doświadczenie, m.in. podczas drążenia ponad 600 km tuneli. Wykonała też już kilka tuneli badawczych i dostępowych pod przełączą Brenner.

Brenner Basistunnel

Połączenie kolejowe pomiędzy Austrią i Włochami wyznaczone zostało na potrzeby ułatwienia ruchu tranzytowego pomiędzy tymi krajami oraz Niemcami; wybrano w tym celu najdogodniejszą trasę. Będzie to drugi co do długości tunel tego typu, osiągnie 64 km długości; zlokalizowany zostanie pomiędzy portalami w miastach Fortezza i Insbruck. Łączny koszt jego budowy to 8,8 mld EUR; kwota ta w 40% zostanie pokryta ze środków unijnych. 

Tunel stanie się częścią korytarza kolejowego nr 5 Helsinki–Valletta, na trasie całego korytarza nr 5 znajdzie się łącznie około 200 km tuneli.

Przełęcz Brenner to najważniejsza z alpejskich przełęczy na granicy Włoch i Austrii, Leży na wysokości 1370 m n.p.m. Co roku przejeżdżają nią ponad 2 mln samochodów ciężarowych.

Przeczytaj także: Niedługo rozpoczną drążenie superkanału w Londynie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!