Komisja Europejska (KE) wyraziła zgodę na dofinansowanie budowy łódzkiego „metra”, czyli tunelu średnicowego, który połączy stacje Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska. Budżet inwestycji zostanie zasilony kwotą 411 mln EUR.
Budowa tunelu średnicowego w Łodzi ma potrwać do końca 2021 r. Fot. Pixabay
Budowa tunelu średnicowego w Łodzi jest jedną z największych inwestycji kolejowych realizowanych w mieście. W jej ramach powstanie 7,5-kilometrowa trasa, prowadząca od dworca Łódź Fabryczna, przez skrzyżowanie ulic Zielonej i Zachodniej, w kierunku al. Włókniarzy i Manufaktury, aż do Łodzi Kaliskiej i Żabieńca. W sumie na tym odcinku wybudowanych zostanie pięć tuneli: jeden dwutorowy (3 km) oraz cztery jednotorowe o łącznej długości 4,5 km. Do budowy najdłuższego (3 km) ma być użyta tarcza TBM (ang. Tunnel Boring Machine), do wykonania pozostałych zastosowane będą zaś: metoda odkrywkowa (tak powstanie 4,3 km tuneli) oraz metoda górnicza (około 0,3 km). Projekt uwzględnia także budowę dwóch stacji: Łódź Zielona oraz Łódź Ogrodowa.
Trasa tunelu średnicowego w Łodzi. Fot. UM Łódź
Obiekt ma być częścią Łódzkiego Węzła Kolejowego. PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) udrażniają go od kilku lat. Do tej pory wybudowano w ramach tego projektu tunel kolejowy Łódź Widzew–Łódź Fabryczna oraz dworzec kolejowy Łódź Fabryczna.
Umowę na realizację inwestycji w systemie „projektuj i buduj” podpisano pod koniec grudnia 2017 r. Wykonawcą przedsięwzięcia jest konsorcjum firm Energopol Szczecin oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Prace mają zakończyć się w 2021 r.
Przeczytaj także: Tunel średnicowy: dokończą budowę wiaduktu wschodniego na stacji Łódź Kaliska
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.