Rząd Maharashtra ogłosił, że konsorcjum Virgin Hyperloop One i globalnego właściciela portów DP World będzie preferowanym operatorem do budowy „pierwszego na świecie systemu transportu hyperloop”.

Planowana linia połączyć ma dwa miasta w zachodnich Indiach, które są oddalone od siebie o około 160 km. Podróż z jednej miejscowości do drugiej trwać ma tylko 35 minut. Obecnie trasa ta pokonywana jest głównie przez samochody, które docierają z jednego punktu do drugiego w 3,5 godz.


Planowana jest budowa zarówno transportu pasażerskiego, jak i towarowego, dzięki czemu ułatwione zostanie nie tylko podróżowanie, ale też transport różnego typu dóbr. Ma to przyczynić się do wzrostu gospodarczego regionu.

Pojawiło się już wiele propozycji budowania transportu typu hyperloop: oprócz indyjskiej linii, Virgin Hyperloop One planuje również budowę systemu łączącego Dubaj i Abu Zabi, a firma Elona Muska, wizjonera stojącego za ideą hyperloop, otrzymała pozwolenie na rozpoczęcie drążenia tunelu w Waszyngtonie w celu połączenia tego miasta z Nowym Jorkiem. O takim transporcie mowa też jest w Europie (również w Polsce: zobacz polski model pojazdu hyperloop) i w Meksyku.

Przeczytaj także: Z Warszawy do Krakowa w 18 minut? Hyperloop w Polsce coraz bardziej realny