W ramach jazd testowych kontrolowana jest poprawność działania urządzeń w nowych tunelach i na stacjach, a także ich współpraca z systemami pokładowymi pociągów. W tym przypadku testowe jazdy odbywają się między torami odstawczymi za stacją Rondo Daszyńskiego, a komorą odstawczą za stacją Księcia Janusza. Równolegle trwają prace wykończeniowe na stacjach.

W połowie września br. otwarto wschodni północny odcinek II linii metra w Warszawie. Przez pierwsze trzy godziny z trzech stacji: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka skorzystało 18 727 pasażerów. W ramach realizacji tego zadania wybudowano tunelową trasę o długości 3,2 km.

Ponadto na styku Woli i Bemowa powstaje najkrótszy odcinek II linii metra w Warszawie. Tunelowa trasa ma mieć 2,5 km długości, w jej ciągu powstaną dwie stacje – Ulrychów i Powstańców Śląskich.


Cała II linia metra ma mieć 23 km i 21 stacji –  tyle samo, ile będąca od ponad dekady w eksploatacji I linia. Obecnie poza oddanym ostatnio, w użytku jest jeszcze odcinek centralny (6,1 km). Rozbudowa II linii potrwa do 2023 r., a miasto już rozpoczęło prace związane z budową III linii podziemnej kolei. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Poza oczywistymi korzyściami dla pasażerów, budowa metra ma znaczenie dla całej przestrzeni miejskiej. Nie od dziś mówi się, że rozbudowa transportu szynowego daje efekt „miastotwórczy”. Uruchomienie w całości I linii metra było ogromnym impulsem rozwojowym dla dzielnic, przez które przechodzi. Zwiększa się zainteresowanie zakupem mieszkań w tych okolicach, budowane są też nowe osiedla. Rozwija się handel i przedsiębiorczość. Powstaje nowa infrastruktura towarzysząca – powiedziała w rozmowie z nami Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Przeczytaj także: Rozbudowa metra daje efekt miastotwórczy