• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: powstanie studium dla III linii metra. Kto je wykona?

Opublikowano: 21-11-2019 Źródło: Metro Warszawskie sp. z o.o.

Jak podało Metro Warszawskie sp. z o.o., 19 listopada br. komisja przetargowa spółki dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na opracowanie studium technicznego dla III linii metra na Pragę-Południe. Czas na realizację zadania to trzy miesiące.


Kto zaprojektuje stacje nowej linii metra? Fot. Wolszczak/Adobe Stock Kto zaprojektuje stacje nowej linii metra? Fot. Wolszczak/Adobe Stock

Do inwestora wpłynęło pięć ofert; za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum firm Egis Poland sp. z o.o., „Transeko” Brzeziński, Dybicz, Szagala sp.j., Egis Rail S.A. Wartość projektu wyceniono na 1,91 mln zł. 

Najważniejszym kryterium przetargowym była cena (58%), a także: doświadczenie koordynatora (18%), doświadczenie analityka ruchu (12%), doświadczenie planisty/urbanisty (6%) i doświadczenie projektanta w branży konstrukcyjno-budowlanej (6%).

Zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych pozostali oferenci mają teraz 10 dni na odwołanie się od decyzji o wyborze najkorzystniejszej oferty.

Zwycięzca przetargu za zadanie otrzyma opracowanie dokumentacji, która pozwoli na ustalenie ostatecznego przebiegu trasy i lokalizacji stacji III linii metra na odcinku od stacji C14 Stadion Narodowy do projektowanej stacji E6 Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka. Dodatkowo studium udzieli również informacji o założeniach lokalizacyjnych, technicznych, własnościowych i szacunkowych kosztach inwestycji.

Do tej pory przedstawiono trzy warianty:

  • przebieg na odcinku: stacja C14 Stadion Narodowy–stacja E6 Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka – zgodnie z wytycznymi zawartymi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy (SUiKZP);
  • przebieg na odcinku: stacja C14 Stadion Narodowy – stacja E5 Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka – zgodnie z koncepcją prezentowaną przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego;
  • przebieg na odcinku: stacja C14 Stadion Narodowy – stacja Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka – zgodnie z koncepcją zaproponowaną przez autorów opracowania.

Źródło: Metro Warszawskie sp. z o.o. Źródło: Metro Warszawskie sp. z o.o.

Analiza porównawcza wariantów przebiegu III linii metra musi zostać wykonana z uwzględnieniem: kryteriów funkcjonalno-przewozowych w tym wielkości przewozów, integracji różnych podsystemów transportowych), przestrzennych (kolizje z zagospodarowaniem), środowiskowych (oddziaływanie na środowisko i warunki zamieszkania), a także ekonomicznych.

Następnym etapem będą kolejne prace przygotowawcze: badania geologiczne, studium wykonalności, wykonanie projektów koncepcyjnych oraz projektów budowlanych.

W 2019 r. rozpoczynamy pracę nad budową III linia metra, jednocześnie dokańczając pracę na II linii metra. Podejmę rozmowy z wykonawcami i spółkami miejskimi w celu przyspieszenia realizacji tej inwestycji i towarzyszących jej zmian w układzie komunikacyjnym – zapowiedział w ubiegłym roku Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Trzaskowski chciałby urzeczywistnić budowę III, IV i V linii systemu kolei podziemnej w stolicy.

Cały czas trwają prace przy budowie II linii metra. Ma mieć ona łącznie 23 km i 21 stacji –  tyle samo, ile będąca od ponad dekady w eksploatacji I linia. Rozbudowa II linii potrwa do 2023 r.

Przeczytaj także: Warszawskie metro: budowa stacji Bródno schodzi pod ziemię

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!