W obecnych czasach niemal każdy inwestor już podczas wyboru optymalnego projektu domu zwraca uwagę na energooszczędność budynku. Dlatego tak ważna wydaje się prawidłowa izolacja stolarki okiennej. Niski współczynnik przenikania ciepła to również niższe rachunki za prąd.

Ciepły montaż adresowany jest do wysokiej jakości okien. Polega na osadzeniu okna wprost do warstwy ocieplenia, dlatego też może zostać zastosowany jedynie w ścianach dwu lub trójwarstwowych.

Główną zaletą ciepłego montażu jest możliwość zapobiegania występowania mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka najczęściej ciepło. Między ościeżnicę a mur nie dostaje się powietrze.

W przypadku montażu ciepłego duże znaczenie ma odpowiednia paraizolacja. Stąd oprócz pianki poliuretanowej używa się taśmy paroszczelnej i paroprzepuszczalnej.

Osadzanie okna w murze

Przed osadzeniem okna w murze ważne jest właściwe przygotowanie ościeża i, co najważniejsze, oczyszczenie go z pyłu oraz gruzu, a nawet jego zagruntowanie. Jest to bardzo ważny proces, ponieważ zaniechanie lub pominięcie jednego z etapów spowoduje, że materiały izolacyjne nie będą się dobrze trzymać muru i w związku z tym nie spełnią pokładanych w nich oczekiwań.

Szukając odpowiedniego miejsca do osadzenia okna, należy brać pod uwagę konstrukcję budynku. Jeżeli jest to dom, który posiada ściany dwuwarstwowe, a izolacja zewnętrzna ma grubość 10–15 cm, wówczas okna należy umiejscowić jak najbliżej krawędzi zewnętrznej budynku, do której to przylega warstwa ocieplenia, która zachodzi na ramę okna.

Jeśli natomiast ściana jest trójwarstwowa lub też dwuwarstwowa, ale z ociepleniem, które jest większe niż 15 cm, okna osadzane są wprost w strefie ocieplenia, czyli bezpośrednio nad izolacją i poza murem. W tym przypadku warunkiem koniecznym jest użycie specjalnych elementów montażowych, takich jak kotwy statyczne czy wysięgniki. Konieczność taka pojawia się, ponieważ nie ma innego sposobu na stabilne i mocne przymocowanie ościeżnicy do warstwy termoizolacyjnej ściany. W tym przypadku najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub styropian.

Ważne kwestie podczas ciepłego montażu

Ciepły montaż wymaga doświadczenia i wiedzy. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się błędy. Do najczęściej popełnianych można zaliczyć zastosowanie zbyt małej liczby kotew albo ich nieodpowiednie umiejscowienie. Wówczas może dojść do obniżenia stabilności konstrukcji, a skutkiem jest deformacja ościeżnicy czy też nieszczelność okien.

Ważną kwestią jest również właściwe dobranie okna, jego wymiarów do otworu okiennego. Jeśli okno będzie za dużych rozmiarów, nie powstaną odpowiednie luzy dylatacyjne. Tutaj również może dojść do deformacji okna. Trudności pojawią się również podczas wprowadzania pianki poliuretanowej, a w związku z tym mogą powstać nieszczelności.

Natomiast, jeśli okno jest zbyt małe, jego zamocowanie będzie niemożliwe. Zastosowanie zbyt dużej ilości pianki, która byłaby niezbędna w takim wypadku, może utrudnić przeprowadzenie obróbki murarskiej spoiny.

W kwestii ciepłego montażu duże znaczenie ma dokładne uszczelnienie. Jeśli pianki izolacyjnej jest zbyt mało mogą pojawić się mostki termiczne. Jeśli brak będzie izolacji paroszczelnej od wewnątrz budynku, a paroprzepuszczalnej od zewnątrz, z całą pewnością w obrębie okna pojawi się wilgoć.