Jak planują krakowscy urzędnicy, w mieście powstaną trzy linie o łącznej długości 37 km. Koszt realizacji jednej nitki szacuje się na 3 mld zł. Zgodnie z projektem Studium Zagospodarowania Przestrzennego podpisanym przez prezydenta Jacka Majchrowskiego, większość odcinków metra przebiegałaby po powierzchni ziemi, zaś tunele – tylko pod ścisłym, zabytkowym centrum. Łącznie zaplanowano też dwie stacje przesiadkowe (Korona i przy AGH).

Którędy będzie biegło metro w Krakowie?

Pierwsza linia (roboczo nazwana A) o długości 19 km ma prowadzić od ul. Igołomskiej (Nowa Huta) przez Prądnik Czerwony, Rondo Mogilskie, centrum miasta do Bronowic. Zaplanowano tu 19 stacji. Będzie to najtrudniejszy i najbardziej kosztowny fragment inwestycji. Druga, 10-kilometrowa linia (B) z 10 stacjami, połączy Bieżanów z terenami w pobliżu Akademii Górniczo-Hutniczej pod Alejami Trzech Wieszczów. Z kolei trzecia linia (C) ma liczyć 8 km i prowadzić od osiedla Kliny poprzez Borek Fałęcki i Łagiewniki w okolice Korony. 

Wzrasta liczba mieszkańców Krakowa

Zdaniem ekspertów od spraw transportowych budowa pierwszej linii (A) powinna ruszyć przed 2020 r., aby można było skorzystać ze wsparcia środków unijnych. Szacuje się, że studium wykonalności powinno być zrealizowane w latach 2014-2015, a wykonanie projektów budowlanych i uzyskanie decyzji w latach 2016-2017. Prace mogłyby ruszyć w 2018 r. i potrwać 4 lata. Zdaniem urzędników metro jest w Krakowie niezbędne, gdyż za kilkanaście lat w stolicy Małopolski liczba mieszkańców wzrośnie o 30%. Nawet rozbudowa sieci tramwajowej i autobusowej nie będzie w takiej sytuacji wystarczająca.

Wraca pomysł budowy metra w Krakowie