Jak będzie budowany łącznik głowic stacji Centrum Nauki Kopernik?

Na początku należy wykonać ponad 500 mikrotuneli. Potem w otworach zostaną umieszczone tzw. wymienniki ciepła, za pomocą których monitorowany będzie proces napełniania ich chłodziwem. Następnym etapem jest podłączenie do tej instalacji zbiorników z ciekłym azotem (temp. – 196 st. C). Każde z połączeń zostanie wyposażone w elektroniczny zawór, dzięki czemu można prowadzić precyzyjną kontrolę ciśnienia i wydajności instalacji. Po zakończeniu tych przygotowań instalacja zostanie wypełniona ciekłym azotem. Przewiduje się, że na przełomie tego i przyszłego roku grunt będzie odpowiednio zeskalony, co umożliwi drążenie łącznika. 

Zastosowana technologia mrożenia spowoduje, że grunt będzie się charakteryzował właściwościami  zbliżonymi do skał. Do drążenia wykorzystane zostaną więc maszyny przystosowane do skrawania skał (minikoparki wyposażone w wirujące frezy). 

Pionierskie rozwiązanie na budowie warszawskiego metra

Wykonawca informuje, że opracowując plany tej skomplikowanej operacji miał na względzie to, by nie utrudniać ruchu samochodowego w rejonie prac. Układ do mrożenia gruntu tak zaprojektowano, aby na żadnym etapie prac nie trzeba było ograniczać przepustowości tunelu Wisłostrady. W tym celu zastosowano pionierskie w skali światowej rozwiązanie – „z otworów wewnątrz tunelu Wisłostrady grunt zamrażany będzie za pomocą solanki, a nie azotem, dzięki czemu ruch przez cały czas będzie mógł odbywać się normalnie. Różne metody mrożenia na tak ograniczonym obszarze to rozwiązanie absolutnie innowacyjne” – informuje wykonawca.

Fotogalerie z budowy II linii metra w Warszawie