Jak powiedział Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego, prawdopodobnie po wakacjach zostanie ogłoszony przetarg na budowę 6 km II linii metra. Odcinek ten obejmie sześć stacji – trzech zlokalizowanych na lewym i trzech na prawym brzegu Wisły. Projekt budowlany jest już gotowy. Obecnie urzędnicy czekają na „formalne możliwości”, by ogłosić przetarg.

II linia warszawskiego metra ma mieć docelowo około 32 km długości. Zgodnie z planami władz Warszawy będzie ona przebiegała z zachodniej części miasta, z Mor, na praską stronę Wisły i zakończy się w jej północnej części na osiedlu Bródno, a w południowej na Gocławiu. Centralnym, ponad 6-kilometrowym odcinkiem, będzie można pojechać pod koniec tego roku.
Którędy pobiegnie trasa pozostałych odcinków II linii metra?
W ramach budowy centralnego odcinka II linii metra wykonano już infrastrukturę, która zostanie wykorzystana do rozbudowy tuneli podziemnej kolejki w obu kierunkach. Za stacją Rondo Daszyńskiego pod ul. Prostą znajdują się tory odstawcze i komora do zawracania – tam pociągi będą zmieniały kierunek jazdy. Podobnie jest na Pradze, gdzie techniczna część podziemnej budowli za stacją Dworzec Wileński kończy się przy skrzyżowaniu ul. Targowej z ul. 11 listopada. Właśnie w tych miejscach znajdą się wloty tuneli metra do kolejnych stacji.
W wyniku przeprowadzonego przez Metro Warszawskie konkursu zlecono opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanych i projektów budowlanych dwóch odcinków liczących po trzy stacje, rozpoczynających się u wylotów obecnie kończonego odcinka centralnego.
Za realizację tych prac związanych z odcinkiem zachodnim odpowiada Biuro Projektów „Metroprojekt”, które uczestniczyło w projektowaniu I linii metra oraz w przygotowaniu wielobranżowego projektu koncepcyjnego centralnego odcinka II linii. Od stacji Rondo Daszyńskiego na Zachód w pierwszej kolejności powstanie fragment linii o długości około 3,4 km. Zaplanowane na tym odcinku stacje to: Wolska (C08) – zlokalizowana pod ul. Płocką, w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; Moczydło (C07) – pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny oraz Księcia Janusza (C06) – pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. W tej ostatniej lokalizacji mają się znaleźć tory odstawcze i komora do zawracania.
Za opracowanie koncepcji północno-wschodniego odcinka odpowiada firma ILF Consulting Engineers, która uczestniczyła m.in. w przygotowaniu projektów realizacyjnych odcinka centralnego II linii. W tym kierunku od stacji Dworzec Wileński zbudowany zostanie na początku odcinek o długości ponad 3,1 km. Na jego trasie znajdą się również trzy stacje: Szwedzka (C16) – zlokalizowana pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej; Targówek 1 (C17) – w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z S. Ossowskiego oraz Targówek 2 (C18) – w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką. Podobnie, jak w poprzednim przypadku, za ostatnią stacją zbudowane zostaną tory odstawcze i komora do zawracania.
Kiedy kolejne stacje II linii metra będą gotowe?
Z najnowszych planów warszawskiego ratusza wynika, że do 2019 r. mają powstać trzy stacje na wschód od odcinka centralnego (Szwedzka, Targówek 1, Targówek 2) oraz trzy prowadzące w kierunku zachodnim (Wolska, Moczydło, Księcia Janusza). Do 2022 r. gotowe mają być trzy stacje na prawym brzegu Wisły: Zacisze, Kondratowicza i Bródno oraz dwie na lewym brzegu – Wola Park i Powstańców Śląskich.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.