Na początku XXI w. miasto Kraków należy do intensywnie rozwijających się metropolii polskich. Na koniec 2014 r. liczba mieszkańców osiągnęła poziom 761 873 (wg danych GUS na 31.12.2014). Liczba ta plasuje obecnie Kraków na drugim miejscu po Warszawie (1735442).

Realnie, na terenie miasta, każdego dnia przebywa ponad milion ludzi, jeśli weźmie się pod uwagę dojeżdżających do pracy, studentów i turystów. Znaczna ilość tych osób do przemieszczania się po mieście wykorzystuje samochody osobowe, dla których niezbędne są stanowiska postojowe logicznie rozmieszczone na całym obszarze miasta.

Część stanowisk, zwłaszcza w pobliżu centralnych obszarów, lokalizowana jest w parkingach podziemnych, które w nowoczesnych metropoliach stały się  nieodłącznym składnikiem infrastruktury komunikacyjnej. Stanowią one ważne dopełnienie sieci parkingów lokalizowanych na powierzchni terenu, w tym obiektów Park&Ride. 

Miasto Kraków uchwałą kierunkową z dnia 29 sierpnia 2012 r. przyjęło opracowany wcześniej „Program Obsługi Parkingowej dla Miasta Krakowa”. Program ten wskazuje m.in. liczbę, lokalizację i pojemność parkingów podziemnych niezbędnych w rejonie Centrum. Rozpoczęty proces budowy obiektów podziemnych będzie trwał wiele lat. Realizacja parkingów, zgodnie z nakreśloną prognozą, natrafia jednak na liczne problemy.

Do chwili obecnej udało się zrealizować parking podziemny pod Placem Na Groblach (tryb PPP) oraz parking podziemny przy alei 3 Maja (sfinansowany w całości z budżetu miasta).

Obok innych problemów, pojawiających się w podejmowanych procesach inwestycyjnych, istotnym jest brak odpowiednich środków finansowych na ich realizację. Skutkuje to (w ramach podejmowanych oszczędności) zmniejszaniem pojemności obiektu poprzez redukcję liczby poziomów. Powstająca w ten sposób strata jest z reguły nieodwracalna. Jednym z rozwiązań tej sytuacji może być założenie z góry etapowania procesu budowlanego parkingu podziemnego, które zostało objaśnione na przykładzie technologii Top&Down. Dzięki temu unika się docelowej redukcji pojemności obiektu, wykorzystującego cały dostępny obszar w danej lokalizacji.

W części końcowej przedstawione zostaną wybrane uwarunkowania związane z realizacją krakowskich parkingów podziemnych we wskazanych przez „Program” lokalizacjach.

Zapraszamy do zapoznania się programem konferencji „Budownictwo Podziemne”, organizowanej w dniach 8–9 września 2015 r. w hotelu Swing w Krakowie, oraz do udziału w tym wydarzeniu.


O podziemnych parkingach pisaliśmy też w innych wiadomościach i artykułach