Firma Robbins zakończyła produkcję maszyny TBM, która zostanie wykorzystana do naprawy najdłuższego tunelu na świecie, którym transportowana jest woda.
Fot. The Robbins Company
Chodzi o liczący 137 km długości nowojorski wodociąg (Delaware Aqueduct), którym dostarczane jest 50% wody pitnej zużywanej w mieście każdego dnia. TBM posłuży do wydrążenie 3,8-kilometrowego odcinka wodociągu. Wykonanie nowego fragmentu jest konieczne ze względu na zły stan techniczny istniejącego przewodu. Na skutek pęknięć do rzeki Hudson z nowojorskiego wodociągu wycieka bowiem nawet 75 mln litrów wody dziennie. Nowy fragment zostanie poprowadzony pod rzeką, na głębokości sięgającej do 183 m! Tarcza skrawająca maszyny TBM, która zacznie pracować jesienią br., ma średnicę 6,8 m. Szyb startowy i końcowy dla maszyny znajdą się odpowiednio w Wappinger i Newburgh.
Jak będzie przebiegać naprawa Delaware Aqueduct?
Zgodnie z planami inwestora, departamentu ochrony środowiska w Nowym Jorku (The New York City Department of Environmental Protection), po wykonaniu nowego fragmentu tunelu, zostanie on połączony z pozostałą częścią. W okresie prowadzenia tych działań planowane jest zamknięcie Delaware Aqueduct. Szacuje się, że prace te mogą rozpocząć się w 2020 r. i potrwają od 6 do 15 miesięcy. Do tego czasu miasto musi zrealizować szereg inwestycji, które pozwolą na dostarczanie wody dla mieszkańców miasta w okresie, gdy najważniejszy wodociąg w mieście będzie zamknięty.
Delaware Aqueduct został zbudowany w latach 1939-1945, a jego długość wynosi 137 km. Każdego dnia transportowane jest nim około 4,9 mln m3 wody pitnej.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.