Miasta rosną, inwestycji budowlanych jest coraz więcej. Zanim jednak budynku powstaną, w okolicy placów budowy dużo się dzieje. Obecność maszyn budowlanych robi wrażenie, szczególnie na najmłodszych. Wspaniale jest pokazać synowi koparkę, dźwig czy spychacz na żywo, ale należy pamiętać, że sąsiedztwo budowy to przede wszystkim teren o podwyższonym ryzyku.

Mając to wszystko na uwadze zdecydowaliśmy się wraz z generalnym wykonawcą inwestycji firmą SPS Construction na zorganizowanie lekcji dla dzieci ze szkoły sąsiadującej z naszą budową – mówi Krystian Kosmala, dodając: Bezpieczeństwo to jeden z filarów naszej strategii, poświęcamy mu wiele uwagi. Realizacja budynku biurowego przy ul. Gładkiej w Warszawie, którą w zakresie fundamentowania specjalnego wykonujemy dla ABC SPV Sp. z o.o. w sposób szczególny dotyczyła dzieci. Wjazd na budowę znajduje się vis à vis wejścia do szkoły. Ciężki sprzęt, który wzbudził duże zainteresowanie dzieci jest również niezwykle niebezpieczny. Poza tym ruch wokół budowy znacznie się wzmożył, co zwiększyło ryzyko wypadku z udziałem nieletnich. Poczuliśmy potrzebę, aby zadziałać prewencyjnie i opowiedzieć dzieciom o tym czym jest bezpieczeństwo, co ciekawego dzieje się na budowie i jak zachować się na co dzień w jej sąsiedztwie, aby nikomu nie stało się nic złego.

Lekcja została podzielona na dwa bloki. Teoretyczny utrzymany był w formie luźnej pogadanki na temat tego, czym jest bezpieczeństwo i jakich zasad należy przestrzegać w pobliżu budowy. Z kolei praktyczny miał na celu pokazanie budowy od zaplecza. W czasie wizyty na placu inżynierowie odpowiadali na pytania dzieci oraz opowiadali o odzieży ochronnej, a także o pracach, które są wykonywane oraz o ryzykach, jakie związane są z pracami budowlanymi.

Wizyta w szkole zarządzanej przez Towarzystwo Edukacyjne Wizja pokazała, że tego rodzaju nauka, przez doświadczanie, na długo zapada w pamięci uczniów. W Warszawie, jak i w innych polskich miastach, realizowany jest szereg inwestycji. Mamy nadzieję, że takimi działaniami przyczynimy się choć trochę do obniżenia niechlubnych statystyk wypadków z udziałem dzieci – podsumowuje Krystian Kosmala.

Kilka rad dla rodziców

Jeśli w okolicy Państwa mieszkania lub na drodze do szkoły napotykacie Państwo budowę, należy przekazać dziecku kilka praktycznych zasad bezpieczeństwa:
-  zapoznać dziecko z inwestycją (opowiedzieć o tym, co to za budowa, czego sami możecie dowiedzieć się Państwo z tablicy informacyjnej),
-  zapoznać dziecko z otoczeniem i ryzykiem (kilka słów o tym, dlaczego nie wolno wchodzić na budowę),
-  wskazać, którędy powinno przechodzić się w pobliżu budowy (najlepiej po drugiej stronie ulicy, a jeśli nie jest to możliwe, należy uczulić dziecko, aby zwracało szczególną uwagę przy przejściu obok wjazdu na budowę),
-  uczulić dziecko, aby słuchało zaleceń osoby kierującej ruchem (pokazać, jak wygląda pan budowlaniec: kask, kamizelka, lizak w ręce. Jeśli taka osoba pojawi się na drodze, należy bezwzględnie zastosować się do jej zaleceń),
-  w miarę możliwości w okolicy terenu, gdzie trwają prace budowlane, nie pozostawiać małych dzieci, poniżej 10. roku życia, bez opieki dorosłych.

Przeczytaj także: Kondygnacje podziemne w zabudowie miejskiej