• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Superkanał w Londynie: szyb startowy dla TBM gotowy

Trwa produkcja prefabrykatów


Opublikowano: 06-02-2018 Źródło: Tunneling Journal, tideway.london

Latem 2017 r. firma Ridham Precast Facility wygrała przetarg na dostarczenie niemal 7 km segmentów tunelowych na budowę zachodniego odcinka londyńskiego superkanału, Thames Tideway Tunnel. Ma jeszcze 1,5 roku na ich dostarczenie. W międzyczasie (styczeń br.) ukończono przygotowywanie pierwszego szybu startowego dla maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine).


Superkanał w Londynie: szyb startowy dla TBM gotowy. Fot. tideway.london Superkanał w Londynie: szyb startowy dla TBM gotowy. Fot. tideway.london

Tunel Thames Tideway, jeden z najważniejszych obecnie realizowanych projektów infrastrukturalnych w Londynie, to tunel kanalizacyjny o długości 25 km. Celem inwestycji ma być rozwiązanie problemów zanieczyszczenia wód Tamizy ściekami.


Umowa, opiewająca na 17 mln funtów, obejmuje dostarczenie 4086 prefabrykowanych betonowych segmentów tunelowych o średnicy 7,1 m. Ekipa z Ridham produkuje 50 segmentów tygodniowo: 45 osób pracuje na dwie zmiany, aby sprostać zadaniu. Zamówienie ma być w pełni zrealizowane do lipca 2019 r. Prefabrykowane segmenty przetransportowane zostaną najpierw do doków, a później spławione barką w dół Tamizy bezpośrednio na plac budowy w południowo-zachodnim Londynie.


Ten sam wykonawca dostarczył 4000 segmentów na budowę wielkośrednicowego kolektora ściekowego Lee Tunnel (oddany do użytku w 2016 r.) oraz 3300 segmentów na budowę tunelu kolejowego w Battersea (średnica 5,5 m).

Pierwszy szyb startowy dla maszyn TBM

Prace związane z budową pierwszego szybu startowego, zlokalizowanego w Kirtling Street, rozpoczęto w czerwcu 2017 r.; wykopywanie szybu zaczęło się pod koniec listopada ub.r.

Pierwszy szyb startowy Thames Tideway Tunnel. Fot. tideway.london Pierwszy szyb startowy Thames Tideway Tunnel. Fot. tideway.london

Szyb ma 60 m głębokości; w celu jego wykonania usunięto 45 tys. m3 urobku – mógłby on wypełnić aż 18 basenów o rozmiarze olimpijskim. Spławiono go Tamizą; inwestor zobowiązał się do korzystania z transportu rzecznego w przypadku dostarczania i wywożenia 90% wszystkich materiałów i odpadów.

Chris Darton, przedstawiciel inwestora, nazwał zakończenie prac związanych z przygotowaniem szybu kamieniem milowym inwestycji, przypominając jednocześnie, że jeszcze w tym roku rozpocznie się drążenie superkanału.

Planowanie tej inwestycji rozpoczęto już w 2014 r., rok później podpisano wszystkie umowy na jej realizację. W 2016 r. przystąpiono do prac przygotowawczych. W 2018 r. aż sześć maszyn TBM zostanie zaangażowanych do wydrążenia tuneli; zgodnie z założeniami tunelowanie trwać ma przez około trzy lata. Zakończenie prac i ich odbiór planowano na rok 2023, jednak nie wiadomo, czy uda się ten termin utrzymać – maszyny TBM powinny już zostać uruchomione, tymczasem rozpoczęcie drążenia jest odkładane na kolejne miesiące.

Przeczytaj także: Rozbudują wiedeńskie metro o 11 stacji i 9 km podziemnych torów

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia