Doświadczenia z opracowania projektu budowlanego, którymi podzielą się z uczestnikami konferencji prelegenci, dotyczą planowanej rozbudowy metra od szlaku ze stacją C18 „Trocka” do torów odstawczych za stacją C21. W ramach tego przedsięwzięcia powstaną trzy stacje, trzy wentylatornie szlakowe, komora demontażowa TBM (ang. Tunnel Boring Machine) oraz dwa bliźniacze tunele szlakowe o łącznej długości około 5,8 km. Projektanci opowiedzą m.in. o oddziaływaniu głębokich wykopów i drążonych tuneli na powierzchnię silnie zurbanizowanego terenu. Zaprezentowane zostaną również przyjęte metody redukcji wspomnianych oddziaływań na istniejącą zabudowę na przykładzie m.in. obiektu mostowego przeprowadzającego drogę nad Kanałem Bródnowskim czy budynków mieszkalnych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie obudowy głębokiego wykopu. Szczególny nacisk zostanie położony na podkreślenie znaczenia technologii BIM oraz modelowania numerycznego przy wykonywaniu skomplikowanych, wielobranżowych projektów.

Tegoroczna, trzecia już edycja Konferencji Budownictwo Podziemne przebiegać będzie pod hasłem „Wykorzystanie przestrzeni podziemnej w inwestycjach infrastrukturalnych i kubaturowych”. W jej programie znajdą się analizy zarówno polskich, jak i światowych projektów tunelowych, a także szereg zagadnień związanych z projektowaniem i realizacją inwestycji podziemnych, m.in. ich aspekty społeczne i ekonomiczne czy wpływ budowy tuneli na otoczenie.

III Konferencja Budownictwo Podziemne odbędzie się w dniach 11–12 kwietnia 2018 r. w Radisson Blu Sobieski Hotel**** w Warszawie. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu!

Tutaj możesz zapoznać się z tematyką tegorocznej edycji konferencji.

Zarejestruj się online tutaj.

Przeczytaj także relację z II Konferencji Budownictwo Podziemne