Nowy budynek mieścić się będzie na pograniczu Śródmieścia i Woli. Sam obiekt ma być wysoki na 180 m, ale z instalacjami technicznymi umieszczonymi na dachu jego wysokość sięgnie 202 m. Budynek ma wyróżniać minimalistyczna architektura – parter będzie przeszklony, a elewacją będzie kinetyczna fasada, złożona z kilku tysięcy ruchomych płytek, które pod wpływem powietrza stworzą wrażenie ruchu. Autorem koncepcji jest Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury.


Z 45 pięter aż 10 będzie przeznaczonych na parkingi (trzy poziomy pod ziemią i osiem w części naziemnej) – w sumie do dyspozycji pracowników i gości ma być 450 miejsc postojowych. Oprócz tego powstanie parking dla rowerów wraz z szatnią i prysznicami. Na parterze Warsaw UNIT znajdować się mają kawiarnie i lokale usługowe.


Podziemna część budynku już powstała. Na placu budowy pracował m.in. Oddział Ścian Szczelinowych Keller Polska. Zakres prac firmy obejmował posadowienie (45 baret fundamentowych) według koncepcji pile-raft foundation. Wykonanie ścian szczelinowych wraz z poziomą przesłoną przeciwfiltracyjną jet-grouting umożliwiło realizację wykopu budowlanego na sucho.

Oddanie Warsaw UNIT (wcześniej projekt znany był pod nazwą Spinnaker) do użytku zaplanowano na pierwszy kwartał 2021 r.

Przeczytaj także: Varso Tower: to będzie najwyższy wieżowiec w UE