• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Varso Tower: to będzie najwyższy wieżowiec w UE

Opublikowano: 19.08.2018
Warszawa , 17.08.2018

W Warszawie postępuje budowa Varso Tower – wieżowca, który osiągnie 310 m wysokości. To więcej (o cztery centymetry) niż londyński The Shard, który jest najwyższym budynkiem tego typu w Unii Europejskiej. Autorem projektu Varso Tower jest międzynarodowe biuro architektoniczne Foster+Partners. Budynek, zlokalizowany w centrum Warszawy, tuż obok Dworca Centralnego i Złotych Tarsów, ma mieć 53 pięter, a na jego dachu dostępny będzie taras widokowy. Inwestycja zakłada budowę kompleksu biurowców – oprócz najwyższego obiektu powstaną też dwa niższe, o wysokościach 81 m i 90 m. Wszystko ma być gotowe na przełomie 2019 i 2020 r.

Na placu budowy trwa właśnie proces posadowienia budowli. W tym celu wykonawca, firma Warbud S.A., użyje 10 tys. m³ betonu i 2,5 tys. zbrojenia. Płyta fundamentowa będzie miała 3,6 m grubości. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii oraz do zajrzenia do czasopisma „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” 3/2018 (64), który opublikujemy już wkrótce: będzie w nim można znaleźć artykuł „Varso Tower – próbne obciążanie baret na skalę, jakiej jeszcze nie było”, autorstwa dr. inż Grzegorza Kacprzaka oraz mgr. inż. Seweryna Bodusa z firmy Warbud S.A.

Przeczytaj także: Zakończyła się budowa najwyższego budynku w Europie