Stan Nowy Jork może pochwalić się najdłuższym na świecie tunelem do transportu wody pitnej: jego długość to aż 137 km. Niestety Delaware Aqueduct musi przejść porządny remont z powodu licznych nieszczelności. Dobra wiadomość jest taka, że zakończono już drążenie bypassu.
Nora, maszyna TBM, która wydrążyła bypass. Fot. Robbins
Około 4-kilometrowy kanał obejściowy o średnicy 6,8 m powstał niedaleko Newburgh (stan Nowy Jork), 183 m pod dnem rzeki Hudson (213-247 m pod powierzchnią terenu). Jego budowa była konieczna ze względu na zniszczenia w obrębie wodociągu, tj. nieszczelności, które się w nim wytworzyły. Na skutek pęknięć do rzeki Hudson z nowojorskiego wodociągu wycieka nawet 75 mln litrów wody dziennie.
Chcę pogratulować inżynierom, kierownikom projektów i pracownikom, którzy umożliwili nam osiągnięcie tego kamienia milowego dzięki swoim umiejętnościom – powiedział komisarz nowojorskiego departamentu ochrony środowiska, Vincent Sapienza. Ten moment jest również przypomnieniem, że pozostaje wiele do zrobienia, ponieważ stale dążymy do ukończenia tego projektu w 2023 r. i zapewnienia długoterminowej niezawodności systemu zaopatrzenia w wodę, który codziennie utrzymuje 9,6 mln nowojorczyków.
Maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) firmy Robbins rozpoczęła drążenie 8 stycznia 2018 r. Jej najlepsze osiągi to odcinek 27 m w ciągu jednego dnia, 108 m w ciągu tygodnia 288 m w ciągu miesiąca.
Przeczytaj także: Głębokie tunele odprowadzą deszczówkę w Teksasie?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.