• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków: opóźniona przebudowa „szkieletora”. Powód? Wiatr

Opublikowano: 03-01-2020 Źródło: Gazeta Krakowska, Gazeta Wyborcza, inzynieria.com

W Krakowie trwa budowa Unity Centre: najwyższym obiektem kompleksu ma być Unity Tower, czyli przebudowany popularny „szkieletor". Zgodnie z umową, do końca 2019 r. wieżowiec miał osiągnąć stan surowy zamknięty. Tak się jednak nie stało. Zdaniem inwestora, problemem jest wiatr, który przeszkadza w pracach na wysokości.


Tak będzie wyglądać kompleks biurowy z najwyższym budynkiem w Krakowie. Źródło: Fot. Unitycentre.pl Tak będzie wyglądać kompleks biurowy z najwyższym budynkiem w Krakowie. Źródło: Fot. Unitycentre.pl
  • Historia „szkieletora” sięga lat 60. XX w.
  • Unity Tower będzie najwyższym wieżowcem Krakowa
  • W związku z opóźnieniem miasto ma prawo do naliczenia kar

Do zamknięcia stanu surowego Unity Tower brakuje ułożenia aluminiowych paneli na elewacji na górnych i częściowo dolnych kondygnacjach 102,5-metrowego wieżowca. Do tych prac wykorzystywane są windy oraz żuraw budowlany o wysokości około 120 m, więc muszą odbywać się przy sprzyjających warunkach pogodowych. Ponieważ na wysokości powyżej 45 m budynek nie posiada żadnego sąsiedztwa o podobnej wysokości, jest tym samym bardziej wyeksponowany na działanie wiatru, które oczywiście dodatkowo wzmaga się zimą. Oznacza to, że montaż fasady przebiega wolniej i jest bardziej czasochłonny. Chcemy jednak zapewnić, że prace cały czas trwają oraz, że wykonawca pracuje z pełnym zaangażowaniem, aby jak najszybciej zakończyć montaż fasady. Wszystkie elementy zostały dostarczone i są cały czas systematycznie montowane – Magdalenę Zielińską–Warszawę z firmy GD&K Group, współinwestora, cytuje „Gazeta Krakowska”.


Plan był taki, że do końca 2019 r. przynajmniej wieża „szkieletora" zostanie oddana w stanie surowym zamkniętym. Taki zapis znalazł się w umowie z władzami Krakowa. Jak poinformowała z kolei „Gazeta Wyborcza”, inwestor nie poprosił przed końcem 2019 r. o przedłużenie terminu. Teraz miasto ma prawo egzekwować kary umowne. W najbliższym czasie ma odbyć się kontrola.

Gotowy Unity Tower będzie 27-kondygnacyjnym biurowcem klasy A z całkowitą powierzchnią najmu wynoszącą 16,5 tys. m². Z kolei 102,5 m wysokości sprawi, że będzie najwyższym budynkiem Krakowa. Na dwóch podziemnych kondygnacjach zaplanowano 400 miejsc parkingowych, a na 26. piętrze Unity Eye – taras widokowy z restauracją. Wspólnym parterem oraz pierwszym piętrem będzie połączony z University Office, innym budynkiem kompleksu. W sumie Unity Centre będzie składać się z pięciu obiektów: czterech biurowców oraz apartamentowca. Powstaje przy Rondzie Mogilskim, niedaleko Dworca Głównego i Rynku Głównego w Krakowie. Prace przy pozostałych obiektach idą zgodnie z planem, który zakłada, że cały kompleks otwarty zostanie w II kwartale 2021 r.

 Źródło: www.unitycentre.pl Źródło: www.unitycentre.pl

Historia „szkieletora” z Krakowa

Historia biurowca przy Rondzie Mogilskim w Krakowie sięga lat 60. XX w., kiedy to opracowano projekt. Budowa rozpoczęła się w 1975 r., ale nigdy nie została ukończona. Później obiekt został przez krakowian nazwany „szkieletorem”. Do budowy Unity Tower wykorzystana zostanie jego stalowa konstrukcja.  

Przeczytaj także: Największe firmy budowlane w Polsce 2019

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!