Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. (ZMPG) rozpoczął badania rynku partnerów i instytucji finansujących, w ramach przygotowań do inwestycji „Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia”, która zostanie zrealizowana w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
Wizja gdyńskiego Portu Zewnętrznego. Źródło: ZMPG
- W Porcie Gdynia za około 787 mln EUR powstanie port zewnętrzny
- Inwestycja zostanie zrealizowana w formule PPP do 2028 r.
- ZMPG poszukuje partnera z doświadczeniem w takich projektach
Planowane przedsięwzięcie to dla ZMPG inwestycja strategiczna, znajduje się także w rządowym projekcie Programu Rozwoju Polskich Portów Morskich. Inwestycja powinna zostać ukończona do 2028 r. Koszt przedsięwzięcia wyniesie około 787 mln EUR.
W ramach PPP partner prywatny zaprojektuje i wybuduje infrastrukturę wchodzącą w zakres projektu i sfinansuje koszty projektowania i budowy. Będzie także utrzymywał i eksploatował wytworzoną infrastrukturę lub jej część. W tym zakresie rozważane jest przeniesienie ryzyka popytu na partnera prywatnego i mechanizm wynagrodzenia oparty na przychodach z tytułu eksploatacji i zarządzania terminalem – czytamy w komunikacie ZMPG.
Władze Portu Gdynia zamierzają współpracować z doświadczonymi firmami i instytucjami finansowymi. Chodzi o podmioty, które zrealizowały projekty związane z eksploatacją morskim terminalem kontenerowym o przepustowości minimum 1 mln TEU rocznie lub terminala LNG o przepustowości co najmniej 5 mld Nm³. Mogą to być też partnerzy operujący terminalami innych ładunków o przepustowości co najmniej 10 mln ton rocznie lub którzy zrealizowali inwestycję podobną do planowanego portu o wartości minimum 250 mln EUR. ZMPG szuka też partnera, który finansował inwestycję infrastrukturalną w formule PPP lub innej obejmującej współpracę z sektorem publicznym lub project finance, także o wartości przynajmniej 250 mln EUR.
Gdyński port zewnętrzny powstanie na sztucznym lądzie, w oparciu o istniejące nabrzeża: Śląskie i Szwedzkie, wychodząc ponad obecny falochron ochronny. Zwiększy on powierzchnię portu o 151 ha, a zdolności przeładunkowe o 2,5 mln TEU. Będzie to port głębokowodny obsługujący największe jednostki (o parametrach Baltimax). Do przeładunku kontenerów posłuży intermodalny terminal kolejowy. Jak oszacowano, do budżetu Gdyni każdego roku z tytułu funkcjonowania nowego obiektu wpływać będą 22 mln zł. Ponadto pracę ma dostać ponad 700 osób.
Przeczytaj także: Kolejami Dużych Prędkości do CPK: UE wesprze projekt
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.