W ramach budowy Południowej Obwodnicy Warszawy, biegnącej na odcinku drogi ekspresowej S2 od węzła Puławska do węzła Lubelska, powstaje najdłuższy most w Warszawie. Obiekt o długości około 1,5 i prawie 46 m szerokości połączy Wilanów z Wawrem. Kierowcy będą mieć do dyspozycji po cztery pasy ruchu w każdą stronę, a pozostałym użytkownikom bezpieczne przemieszczanie się nad Wisłą umożliwią ścieżki pieszo-rowerowe. Firma ULMA była odpowiedzialna za projekt i dostarczenie deskowań do wykonania fundamentów, przyczółków, filarów, segmentów startowych mostu w części nurtowej oraz deskowania ustroju nośnego po stronie Wilanowa. Część nurtowa mostu została wykonana w technologii nawisowej, z kolei po stronie wilanowskiej zastosowano technologię nasuwania podłużnego.
Deskowania na budowie Mostu Południowego od strony Wilanowa. Fot. ULMA Construccion Polska S.A.
Przyczółki i fundamenty wykonano z zastosowaniem systemu inwentaryzowanego PRIMO, a w przypadku filarów wykorzystano formy w systemie DSD poszyte sklejką, przygotowane specjalnie na potrzeby tej realizacji.
Budowa Mostu Południowego w Warszawie. Fot. ULMA Construccion Polska S.A.
Jak powstawał Most Południowy od strony Wilanowa?
Obiekt MG04-01, znajdujący się od strony Wilanowa, budowano w dwóch etapach. W pierwszym etapie wykonano podłogi, środniki oraz część środkową skrzyni metodą nasuwania podłużnego. Drugi etap obejmował wsporniki zewnętrzne skrzyni wyparte za pomocą prefabrykowanych zastrzałów.
Budowa Mostu Południowego w Warszawie. Fot. ULMA Construccion Polska S.A.
Etap pierwszy
Do pierwszego etapu ULMA zaprojektowała deskowanie do budowy stanowiska nasuwania podłużnego na bazie uniwersalnego systemu MK. Rozwiązanie wykorzystywało system mechaniczny rozformowywania wykonanego segmentu. Deskowanie stanowiska składało się z trzech niezależnych części. Pierwsza stanowiła deskowanie podłogi, druga deskowanie środników i starterów dla wsporników, a trzecia deskowanie części środkowej ustroju nośnego. Długość całkowita formy wynosiła 26 m. Deskowanie podłogi zostało oparte profilach HEB, ułożonych w otworach w belkach ślizgowych za pośrednictwem stóp. Konstrukcję deskowania podłogi, która powstała z rygli MK-120 i MK-180, ustawiono na pochylonych podporach E, które zamocowano w stopach. Cała konstrukcja podłogi została zakotwiona do belek ślizgowych za pomocą mechanizmu blokującego opad podłogi. Deskowanie środników stanowiły 3-metrowe segmenty, które zostały ustawione na ślizgach rozformowujących. Segmenty te zostały wyposażone w układy podpór E, które umożliwiały regulację geometrii konstrukcji oraz jej przemieszczanie. Proces otwierania formy podzielono na dwie fazy. W pierwszej otwierane było deskowanie środników, które realizowano poprzez zwalnianie ślizgów rozformowujących oraz regulację podpór E. W drugiej fazie odblokowywana była podłoga, która opadała grawitacyjne w momencie wysunięcia segmentu. Część środkową ustroju nośnego poszczególnych segmentów wykonywano przy użyciu deskowania panelowego CC-4, które pozwoliło na utrzymanie odpowiedniego tempa prac na budowie.
Etap drugi
Na potrzeby realizacji kolejnego etapu, czyli wsporników zewnętrznych skrzyni, zaprojektowany został wózek przejezdny na bazie systemu MK. Podstawę konstrukcji deskowania stanowiły kratownice MK, do których podwieszono deskowanie poziome wsporników, dodatkowo wyposażone w podesty robocze na bazie rusztowania BRIO. Rozwiązanie to zapewniło bezpieczeństwo pracownikom oraz osobom postronnym w trakcie prowadzenia robót. W deskowaniu poziomym zaprojektowano otwory technologiczne do montażu prefabrykowanych zastrzałów. Rolki mostowe, przymocowane poprzez kieszenie rolek do profili bazowych umożliwiały przejazd wózka – 13-metrowy wózek wykonywał segmenty o długości 11,5 m. Dopełnieniem deskowania były trzy układy hydrauliczne pozwalające na sprawne i bezpieczne prowadzenie prac przy jego obsłudze. Układ hydrauliczny do niwelacji zamontowano przy profilach stalowych w podstawie wózka. Z kolei układ pozwalający na przemieszczanie konstrukcji składał się z siłowników wyposażonych w specjalne głowice przy profilach bazowych na tyle wózka. Głowice te umożliwiały przemieszczanie wózka przy współpracy z szyną prowadzącą. Trzeci układ hydrauliczny przeznaczony był do obsługi deskowania poziomego wsporników. Siłowniki zamontowane przy podwieszeniu deskowania poziomego zagwarantowały sprawne otwieranie oraz zamykanie deskowania.
Podczas budowy mostu w ramach Południowej Obwodnicy Warszawy projektanci firmy ULMA zaproponowali indywidualne rozwiązania dopasowane do wymagań klienta na każdym etapie realizacji tego złożonego projektu. Dzięki temu prace były prowadzone w sposób efektywny i wydajny.
Przeczytaj także: 30 lat w Polsce. ULMA świętuje „perłowy” jubileusz
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.