Nowe tory do terminala DCT i terminali węglowych, nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym to część już przeprowadzonych prac przy przebudowie układu drogowo-kolejowego w Porcie Gdańsk. Cały projekt zakończy się jesienią 2020 r., wykonano już 85% robót.
Modernizacja układu drogowo-kolejowego w Porcie Gdańsk. Fot. NDI
- Wartość projektu przebudowy układu drogowo-kolejowego przekracza 176 mln zł
- W porcie wewnętrznym powstaną cztery wiadukty
- Zostanie także zbudowany parking buforowy z betonową nawierzchnią
W Porcie Gdańsk trwa budowa 5,6 km nowych dróg, 16 rozjazdów, parkingu buforowego dla aut ciężarowych (pierwszego w tej części portu) oraz czterech wiaduktów. Dwa istniejące zostaną rozebrane – jeden położony nad torami kolejowymi, a drugi nad zespołem przesyłowych rur paliwowych wykorzystywanych przez spółki PERN, Lotos i Naftoport. Przebudowywane są cztery ulice (Portowa, Poinca, Kontenerowa i Budowniczych Portu Północnego). Wartość całego projektu przekracza 176 mln zł.
Realizująca inwestycję firma NDI doprowadziła do końca ostatni etap wzmacniania gruntu. Podczas prac wykonano pale CFA na potrzeby budowy wiaduktu WD-4, gdzie aktualnie prowadzone są roboty ziemne. Położono już nawierzchnię na nowej jezdni ul. Kontenerowej. Po przełożeniu na nią ruchu, w ostatnim etapie prac, przebudowana zostanie jezdnia istniejąca. Gotowy jest już wiadukt WD-2 z najazdami. Zaawansowanie prac w obrębie budowy głównych kolektorów wód deszczowych wynosi 95%, wykonawca rozpoczął przebudowę ulic Budowniczych Portu Północnego (pas prawy), mjr. H. Sucharskiego i kpt. W. Poinca zlokalizowanych wewnątrz portu.
Fot: NDI
Przy ul. Portowej powstaje parking z betonową nawierzchnią dla pojazdów ciężarowych. Jesteśmy na etapie wykonywania nawierzchni betonowych o grubości 27 cm. Parking ma powierzchnię 15 tys. m2, a jego objętość to 4700 m3 betonu o wysokiej wytrzymałości C40 na 50. Z uwagi na wysokie wymagania wytrzymałościowe i jakościowe stawiane przez inwestora musieliśmy dostosować metodę wbudowywania mieszanki metodą ślizgową. Polega ona na wykorzystaniu maszyny, która w jednym przejeździe potrafi rozłożyć beton, zagęścić go, wibrować dyble oraz kotwy oraz zatrzeć beton. Maszyna robi jednocześnie cztery czynności, które ręcznie wykonywałoby około 30-40 robotników i nie mielibyśmy pewności czy nawierzchnia będzie miała zakładaną jakość – mówi Maciej Szymański, kierownik budowy z NDI.
Fot. NDI
Jak infomuje wykonawca, maszyna umożliwia wykonywanie nawet 15-20 tys. m2 nawierzchni miesięcznie, co – uwzględniając niekorzystne warunki atmosferyczne – daje 150 tys. m2 rocznie. Zastosowaną metodę wykorzystuje się podczas budowy lotnisk i autostrad. Dzięki niej uzyskuje się zakładany stopień zagęszczenia w całym przekroju nawierzchni (w Porcie Gdańsk to 27 cm).
Cieszy nas postęp prac, jak również, to, że jesteśmy już o krok od zakończenia tak ważnego przedsięwzięcia. Obecnie realizowana inwestycja usprawni ruch drogowo-kolejowy w części układu drogowego, która obsługuje terminale zewnętrzne, głównie terminal DCT, terminal Sea-Invest i Gaspolu – podsumowuje Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.
Przeczytaj także: Tymczasowe zabezpieczenie zbiorników w Porcie Gdynia
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.