Innowacyjny dworzec w Bielsku Podlaskim zbudowano w ciągu 59 miesięcy, czyli w rok i niecałe dwa miesiące. Ma być ekologiczny i przyjazny pasażerom. Zastąpił stary, wysłużony i niefunkcjonalny obiekt, którego budowę rozpoczęto pod koniec lat 80. XX w.
Dworzec w Bielsku Podlaskim. Fot. PKP
- Nowy dworzec w Bielsku Podlaskim wyposażono w panele fotowoltaiczne i pompę ciepła
- Budynek zastąpił stary, niefunkcjonalny i drogi w utrzymaniu obiekt z XX w.
- Wartość inwestycji wyniosła 11,5 mln zł
Nowoczesna budowla
Jednokondygnacyjny budynek dostosowano do podróżnych z dziećmi, osób niepełnosprawnych czy pasażerów z dużymi bagażami. Wewnątrz poprowadzono trasy wolne od przeszkód, zamontowano udogodnienia dla osób niewidomych i słabo widzących. W istotnych puntach przy dworcu ustawiono mapy dotykowe, a także słupki SOS umożliwiające szybkie wezwanie pomocy. Przeszklona poczekalnia została wyposażona w klimatyzację oraz, jak podają Polskie Koleje Państwowe SA (PKP), najnowocześniejsze urządzenia Centralnego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej zapewniające informację głosową (komunikaty megafonowe) i wizualną (elektroniczne wyświetlacze z rozkładem jazdy pociągów). W toaletach można przewijać niemowlęta.
Energooszczędność i zieleń
Oprócz takich elementów architektonicznych jak wieża zegarowa czy przeszklona poczekalnia, na dworcu zainstalowano panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, monitoring, energooszczędne oświetlenie i nowoczesną iluminację. Dworzec w Bielsku Podlaskim oferuje pasażerom także parking, stojaki rowerowe oraz tern zielony z alejkami i kolorową roślinnością.
Wokół budynku zaprojektowano układ chodników łączących budynek dworca z istniejącymi drogami dojścia, parkingiem oraz dworcem autobusowym. Obok dworca znalazła się także wielojęzyczna tablica prezentująca informacje o historii kolei w Bielsku Podlaskim. Poza poczekalnią oraz ogólnodostępnymi toaletami na dworcu znalazł się także lokal komercyjny, przygotowany z myślą o najemcach prowadzących działalność handlowo-usługową – czytamy w komunikacie.
W woj. podlaskim dwanaście takich obiektów jest objętych programem modernizacji dworców kolejowych. Inwestycję zrealizowano w ramach projektu Innowacyjnych Dworców Systemowych, a przebudowa otrzymała dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Przedsięwzięcie o wartości ponad 11,5 mln zł zrealizowała firma Pożarski Budownictwo sp. z o.o.
Przeczytaj także: Kraków: ważne wydarzenie na budowie obiektu dla AGH
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.