Dwie maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), Katarzyna i Faustyna, rozpoczynają etap budowy tuneli. Kontrolę bezpieczeństwa prac i terenu zapewniają systemy ciągłego monitoringu, w tym pomiaru drgań. Projekt budowy podziemnych połączeń między stacjami Łódź Fabryczna a Żabieniec i Łódź Kaliska jest realizowany z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Wnętrze TBM. Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK
- Specjalna konstrukcja zapobiega osiadaniu budynków na terenie budowy
- Praca obu TBM jest nieustannie monitorowana
- Wraz z postępem prac wykonywana jest obudowa tuneli
Maszyny dostosowane do warunków lokalnych
Obie maszyny są przystosowane do panujących warunków gruntowych i geologicznych. Pracę zaczynają w komorach startowych o kształcie okręgu, a skończą ją w komorach prostokątnych. Wszystko zaczyna się od ustawienia głowic, do których stopniowo dołączane są kolejne człony maszyn, podczas gdy TBM przemieszcza się przez kilka ustawionych pierścieni obudowy ściany komory. Przed czołem tarcz jest wytwarzane nadciśnienie gwarantujące stateczność prac tunelowych.
Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK
Jak drąży się tunele
Każda z maszyn przebija obudowę komory startowej i zaczyna drążyć w gruncie. Jej położenie jest nieustannie kontrolowane. Dalej następuje cyklicznie skrawanie gruntu – drążenie, dostarczanie tubingów i obudowywanie nimi ścian, doszczelnienie i związanie obudowy z gruntem, odbiór urobku przez wozidła lub taśmociąg, a następnie transport urobku na zewnątrz, który zostanie wykorzystany na terenie żwirowni na łódzkich Stokach.
Na trasie znajduje się szereg urządzeń monitorujących i kontrolujących najważniejsze parametry, jak kierunek przesuwu tarczy i osiadanie gruntu.
Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK
Po rozruchu czas na pracę
W Łodzi zakończyła się już faza początkowa, czyli rozruch technologiczny TBM. Faustyna i Katarzyna po wyjściu z komór startowych rozpoczęły drążenie tuneli. Każda z nich pracuje zgodnie z indywidualnym, kontrolowanym harmonogramem. Katarzyna, większa z maszyn z tarczą o średnicy ponad 13 m wykonuje dwutorowy tunel od ul. Stolarskiej do podziemnego dworca Łódź Fabryczna. Mniejsza Faustyna (średnica tarczy 8,5 m) wydrąży cztery jednotorowe tunele, które połączą tunel główny ze stacjami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec.
Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK
Bezpieczeństwo w gęstej zabudowie
Prace prowadzone są w otoczeniu o gęstej zabudowie miejskiej, a specjalna konstrukcja zapobiega np. osiadaniu terenu, budynków, osuwaniu się ziemi i drganiom. Dodatkowo ogranicza ingerencję w tkankę miejską i minimalizuje kolizje z infrastrukturą podziemną (sieci energetyczne, ciepłownicze, gazowe, wodne itp.).
Specjalistyczny personel w kabinie wewnątrz TBM nadzoruje prace obserwując informacje wyświetlane na monitorach. Wykonawca na bieżąco monitoruje teren i dokonuje pomiarów drgań. Na podstawie wcześniejszych analiz dokonuje też wzmacniania fundamentów wybranych budynków. W przypadku niektórych nieruchomości, ze względów bezpieczeństwa, przewiduje się dla mieszkańców trwający trzy do pięciu dni pobyt poza miejscem zamieszkania (mieszkania zostaną zabezpieczone).
Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK
Produkcja elementów obudowy
W fabryce w Mszczonowie produkowane są tubingi – elementy składające się na obudowę tunelu. Po dostarczeniu na teren budowy, są one za pomocą specjalistycznych dźwigów opuszczane do wykopu i wewnętrznym transportem trafiają do części montażowej maszyny. Po połączeniu tworzą szczelne pierścienie. Specjalna zaprawa wiąże zewnętrzną ścianę obiektu z gruntem. Takie działanie zapobiega osiadaniu podłoża.
13,5 tys. tubingów zostanie wykorzystanych w dwutorowym tunelu o średnicy 12,7 m i długości 3 km. 16,4 tys. takich elementów stworzy obudowę czterech obiektów jednotorowych o łącznej długości 4,5 km i średnicy 8,5 m. Już przygotowano 6100 tubingów dla mniejszej TBM i 4400 dla większej.
Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK
Nowe przystanki
Trwa budowa nowych przystanków: Łódź Polesie i Łódź Śródmieście. Na pierwszym, w rejonie ulic Ogrodowej i Karskiego, są wykonywane ściany szczelinowe zabezpieczające wykop o głębokości do 30 m przed osuwaniem się ziemi. Powstaje strop na poziomie 0, następnie będą budowane płyty – denna i pośrednia. W przypadku drugiego, w okolicach skrzyżowania ul. Zielonej z ul. Zachodnią i al. Kościuszki, przygotowywany jest teren. Te roboty obejmują m.in. demontaż torowiska tramwajowego oraz sieci trakcyjnej oraz wykonanie odwiertów geotechnicznych. W projekcie jest uwzględniony jeszcze trzeci przystanek o roboczej nazwie Łódź Koziny.
Dla mniejszej TBM budowane są komory (startowa i demontażowa) przy ulicach Skarpowej i Żniwnej, natomiast przy komorze rozgałęźnej pomiędzy tunelem dwutorowym a jednotorowymi przy ul. Włókniarzy trwają przygotowania do wykonania ścian szczelinowych.
Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK
Pociągiem przez Łódź
Po zakończeniu inwestycji Łódź Fabryczna stanie się stację przelotową (dotychczas była końcową). Przez centrum Łodzi pojadą pociągi regionalne i dalekobieżne – na osi wschód – zachód (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska) i na osi północ – południe (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna, Żabieniec). Nowe przystanki – Łódź Polesie, Łódź Śródmieście, Łódź Koziny – będą zintegrowane z komunikacją miejską.
Złożone przedsięwzięcie, z robotami pod centrum miasta i w trudnym terenie, ma zostać zrealizowane do końca 2022 r.
Przeczytaj także: Tunel w Świnoujściu: mniej niż 1 km do wydrążenia
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.